Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слабите звена в Европа са в полза на режима на Путин

Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда.

Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително принадлежат към определени политически партии и актьори, които използват много умело инструменти в социалните мрежи като TikTok и други.

Това коментира пред Радио Пловдив Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

По думите й точно това се е случило на изборите в Румъния - кандидатът Джорджеско е провел една успешна кампания именно в социалните медии.

Важна причина за възхода на крайни партии - не само крайнодесни, но и крайнолеви, е сблъсъкът на много видове кризи, който се наблюдава в мамента. В съчетние с изострената геополитическа обстановка се стига до икономически последици и изостряне на мигрантските потоци. 

В целия свят наблядаваме как различни политически субекти се възползват от връхлитащите ни едновременно предизвикателства. Това води до фрагментиране в обществата, което се отразява и във фрагментация в съответните парламенти на отделните държави, смята анализаторката.

Грузия, Молдова, Румъния - има една тенданция в държавите, в които се провеждат избори, посочи Симеонова. 

И отбеляза - от една страна се създава неблагоприятна среда за изборни кампании - примерите са от Грузия и Молдова - кампаниите са белязани от захвата на управляващите. От друга страна, напр. в Молдова имаше много нарушения в самия изборен ден.

Социалните медии служат като параван за прокарване на зловредни влияния. Това наблюдаваме и в България.

Вече пети ден ставаме свидетели на хилядни протести не само в грузинската столица Тбилиси, но и в редица други градове, отбеляза Мария Симеонова. Тя обърна внимание на последните социологически поручвания, които показват, че грузинското общество е много силно проевропейско - над 80 - 85% от грузинците подкрепят пътя на Грузия към европейската общност. Това доведе до тези наистина впечатляващи протести. Огромно притеснение обаче буди начинът, по който грузинското правителство се опитва да смаже тези протести.

Виждам сложни политически дилеми не само в Грузия и в Румъния. В нашата държава политическата среда не е никак благоприятна за провеждането на смислени политически разговори.

В Черноморския регион забелязвам една тенденция на опити да се подкопава демокрацията и проевропейския път на нашите държави. Това единствено може да вреди, особено сега, когато целият Европейски съюз се подготвя за една по - независима и по - автономна политика спрямо САЩ, тъй като президентството на Доналд Тръпм е меко казано непредвидимо, коментира още Симеонова.

Европейският съюз, Европа като цяло има нужда да бъде единна. И тези политически сътресетия могат да доведат до това да има слаби звена в Европа. А пък слабите звена в Европа са в полза най - вече на режима на Владимир Путин в Русия, убедена е анализаторката.

Интервюто на Иванка Петкова с Мария Симеонова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57