Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда.
Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително принадлежат към определени политически партии и актьори, които използват много умело инструменти в социалните мрежи като TikTok и други.
Това коментира пред Радио Пловдив Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
По думите й точно това се е случило на изборите в Румъния - кандидатът Джорджеско е провел една успешна кампания именно в социалните медии.
Важна причина за възхода на крайни партии - не само крайнодесни, но и крайнолеви, е сблъсъкът на много видове кризи, който се наблюдава в мамента. В съчетние с изострената геополитическа обстановка се стига до икономически последици и изостряне на мигрантските потоци.
В целия свят наблядаваме как различни политически субекти се възползват от връхлитащите ни едновременно предизвикателства. Това води до фрагментиране в обществата, което се отразява и във фрагментация в съответните парламенти на отделните държави, смята анализаторката.
Грузия, Молдова, Румъния - има една тенданция в държавите, в които се провеждат избори, посочи Симеонова.
И отбеляза - от една страна се създава неблагоприятна среда за изборни кампании - примерите са от Грузия и Молдова - кампаниите са белязани от захвата на управляващите. От друга страна, напр. в Молдова имаше много нарушения в самия изборен ден.
Социалните медии служат като параван за прокарване на зловредни влияния. Това наблюдаваме и в България.
Вече пети ден ставаме свидетели на хилядни протести не само в грузинската столица Тбилиси, но и в редица други градове, отбеляза Мария Симеонова. Тя обърна внимание на последните социологически поручвания, които показват, че грузинското общество е много силно проевропейско - над 80 - 85% от грузинците подкрепят пътя на Грузия към европейската общност. Това доведе до тези наистина впечатляващи протести. Огромно притеснение обаче буди начинът, по който грузинското правителство се опитва да смаже тези протести.
Виждам сложни политически дилеми не само в Грузия и в Румъния. В нашата държава политическата среда не е никак благоприятна за провеждането на смислени политически разговори.
В Черноморския регион забелязвам една тенденция на опити да се подкопава демокрацията и проевропейския път на нашите държави. Това единствено може да вреди, особено сега, когато целият Европейски съюз се подготвя за една по - независима и по - автономна политика спрямо САЩ, тъй като президентството на Доналд Тръпм е меко казано непредвидимо, коментира още Симеонова.
Европейският съюз, Европа като цяло има нужда да бъде единна. И тези политически сътресетия могат да доведат до това да има слаби звена в Европа. А пък слабите звена в Европа са в полза най - вече на режима на Владимир Путин в Русия, убедена е анализаторката.
Интервюто на Иванка Петкова с Мария Симеонова е в звуковия файл.
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..