Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По думите му всички трябва да си свършат работата – и собствениците, и държавата и браншът.
Според него БАБХ носи отговорност за напрежението във Велинград, защото не е предприела мерки в самото начало. "След констатиране на огнището, трябваше да се намери общ език със собствениците, а не да се допуска нарастване на напрежението. Далеч съм от мисълта да влизат като башибозуци във фермите, но защо допуснаха събирането на хора в първите дни, когато констатираха чумата. Още първите дни трябваше да бъдат взети мерки, а не политици да яхват вълната", коментира Синапов. Той даде висока оценка за усилията на министъра на земеделието да тушира напрежението и да реши проблема, но за БАБХ беше категоричен, че "изпусна ситуацията във Велинград и тя излезе извън контрол."
Фермерът, който от 20-25 години отглежда дребни преживни животни, също недоумява защо няма смъртност в карантинираното стадо. Той разказа, че три пъти е ходил на място и не е забелязал признаци на болестта, която протича бързо и с висока температура. "Това е нещото, което кара колегите да се съмняват, да се изнервят, но колкото и ниско да е доверието в БАБХ, друга агенция няма и трябва да се работи, за да няма щети за никой", каза още той.
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..
До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков. В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...
Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..