След кратък дебат с 46 гласа „За“ Общинският съвет на Пловдив прие Културния календар за 2025 години. Той е на обща стойност 4 милиона 350 хиляди лева, който е увеличен с 600 000 лева в сравнение с този от настоящата година.
Общинският съветник от „Възраждане“ Господин Апостолов поиска да разбере защо за честванията на национални празници има заложени най-малко средства. Стефан Шилев от ГЕРБ подчерта, че трябва да се гледа качеството, а не количеството. Ресорният заместник-кмет Пламен Панов заяви, че това са само средства, които са за техническото обезпечаване на честванията. Отделно културните институти на Пловдив получават средства за реализиране на културна програма за тези празници.
Най-много средства – малко над 2 милиона лева се отделят за следващата година по реда на Наредбата за финансиране на проекти по програма „Култура“, което представлява 47,41 % от общия бюджет на Културния календар. От тях 1 милион 753 хиляди лева са за фестивали и значими събития.
Сумата осигурява финансиране на 51 проекта, като с най-много точки е оценен фестивалът „Пловдив чете“. Той получава финансиране от 58 000 лева.
С най- високо финансиране са фестивалите „Дни на музиката в Балабановата къща“ и кукленият „Двама са малко- трима са много“, които ще получат по 75 000 лева.
С близо 70 000 лева общинска субсидия в каледнара влизат и проектът на Регионалната занаятчийска камара Занаятчийски училище“, „Пловдив вайбс“ на творческия комплекс „Инкубатор“ и форумът за съвремемен театър и танц „Черната кутия“.
В звуковия файл можете да чуете интервю със заместник-кмета на Пловдив Пламен Панов.
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..
Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун. Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..