Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарители спасяват 150-годишна църква в смолянското село Арда

Снимка: БТА

На Никулден 150-годишната църква „Св. Николай“ в смолянското село Арда отбелязва своя храмов празник. Тя е построена за 1 година през 1874 г. Дотогава християните в Арда нямали молитвен дом, тъй като при помохамеданчването на района всичко християнско било унищожено.

Днес православният храм обаче не е в добро състояние, затова преди 2 години стотици хора - жители на с. Арда и родолюбиви българи от цялата страна и дори от чужбина, подемат дарителска кампания за финансиране на неотложния ремонт на църквата.

150-годишният храм вече е с подменен покрив и обновена камбанария, но укрепителните дейности продължават. Трябва да се направи външна изолация, отводняване, ремонт на сградата на църковното настоятелство, обновяване на двора и др. 

За спасяването на старата църква „Св. Николай“, за която средства и труд са дарили дори мюсюлмани, разказва Никола Манолов от църковното настоятелство. 

"Идеята за дарителската кампания дойде спонтанно преди 2 години, защото покривът направо течеше. Храмът е бил изоставен през годините и не беше в никак добро състояние. Много хора се отзоваха досега и дариха средства, труд, материали. Включиха се и нашите съграждани мюсюлмани, които казват, че църквата е реликва и трябва да се съхрани", разказа Никола Манолов.

Днес, на храмовия празник, църковното настоятелство организира литургия и ще даде рибен курбан, като ще бъдат раздадени 150 порции - колкото са годините на църквата. 

Всеки, който иска да помогне и да дари средства, материали или труд за ремонта на 150-годишната църква „Св. Николай“ в смолянското село Арда, може да се свърже с Никола Манолов от църковното настоятелство или на фейсбук страницата на храма. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доктор Димитър Бакалов в "Добро утро, ден"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува доктор Димитър Бакалов от Спешното отделение в МБАЛ „Пазарджик“. Тази година той получи наградата „Доктор Стефан Черкезов“ на Българския лекарски съюз, която се присъжда за лекарска всеотдайност и етика. Доктор Бакалов казва, че това е голямо признание и основен мотив да продължи всеотдайно да се..

обновено на 15.11.25 в 12:12
Румен Гечев

Проблемът за "Лукойл" е осигуряването на суров петрол

Важно е не кой, а чий ще е особеният управител на "Лукойл България" - кои хора зад него ще дърпат конците. Така смята проф. Румен Гечев, бивш вицепремиер и министър на икономиката в „Кабинета Виденов“, сега преподавател по икономика в УНСС.  Според него н оминацията на Румен Спецов, появила се само дни преди изтичането на законовия срок, е..

публикувано на 14.11.25 в 16:33
Хачик Язъджиян и Никола Андреев

Стартира кампанията "Купи и Дари" в Пловдив

Благотворителна кампания под надслов „Купи и Дари“ организират за втора поредна година Ротари, Ротаракт и Интеракт клубовете в Пловдив. Кампанията е насочена към хора и семейства в затруднено положение, като целта е да се съберат дълготрайни хранителни продукти за тях. Миналата година по време на акцията бяха събрани над два тона хранителни..

публикувано на 14.11.25 в 15:39

Ключови в туризма са рекламата, самобитността и партньорствата

Организацията "Тракийски туристически район" провежда обучение по проект DETOUR - инициатива за трансформация на местния туристически сектор, насочена към малките и средни предприятия в туризма.  Тя се фокусира върху най-актуалните предизвикателства пред индустрията: устойчив туризъм, дигитална трансформация и адаптация към климатичните промени...

публикувано на 14.11.25 в 11:28

Пловдив е на по- бързата от двете писти в развитието на регионите

Икономическото и социалното развитие на регоините остава „на две скорости“. Стопанската активност, инвестициите и човешките ресурси се концентрират в ограничен брой силни градски центрове, които създават по-висока добавена стойност, разчитат на по-добре функциониращи пазари на труда и имат по-качествена инфраструктура. Тази концентрация поставя..

публикувано на 14.11.25 в 10:53