От днес се засилва контролът на движението на дребни преживни животни в регион Пазарджик.
Допълнителните мерки включват изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ.
Това съобщи пред Радио Пловдив доц. д-р Илиян Костов, главен ветеринарен санитарен инспектор на България.
Той посочи, че тези действия са свързани със закриването на огнището на заразата от чума по овцете във Велинград.
В момента чакаме резултатите от вторите проби, изпратени в референтната лаборатория на Европейския съюз в Монпелие. Там ще бъде направена т. нар. секвенация на вируса. Това се означава със специфичния термин гено-епидемиологично-географска оцента на вируса. На разговорен език това означава, че ще търсим дали вирусът е с произход от някоя съседна държава или е ваксинален.
Такава е процедурата в Европесйката комисия, обясни Костов.
Той припомни, че самите собственици на животните във Велинград са искали да бъде взета трета проба. След това обаче са се отказали, тъй като са разбрали, че тези проби задължително трябва да минат първо през българската лаборатория и след това да отидат за секвениране в лабораторията в Монпелие.
Илиян Костов призова всички животновъди да имат по-голяма вяра на регистрираните ветеринарни лекари, които се грижат за техните стада, но също и на официалните ветеринарни лекари от БАБХ.
Мерките, които се вземат, не са насочени да унищожат бизнеса или стадото на някого. Това са мерки, които призлизат от законодателството на Европейския съюз, както и от законодателството на Световната организация по опазване на животните.
В случай на откриване на такова заболяване на територията на която и да е страна се прилагат абсолютон същите мерки, подцерта доц. Костов.
Шарката, както и чумата по дребните преживни животни, са категоризирани от Група А. Това са особено опасни инфекции, според законодателството на ЕС и подходът при тях е един и същ, посочи още специалистът.
В закона за ветеринарно-медицинската дейност е записано, че всички държавни институции и местните власти са дължни да подпомагат ветеринарната дейност на БАБХ, отбеляза главният ветеринарен санитален инспектор на България.
Интервюто на Емил Костов с доц. Илиян Костов е в звуковия файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..