"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.
"Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха едни партии като първенци, а след един цикъл избори ги сваляха надолу, изкарваха ги от НС, после пак ги връщаха и пренареждаха политическия пасианс. За съжаление, ако рационално подходим, това не почива на подобни аналитични инструменти, защото партиите се сблъскват в една и съща стена, което означава, че под повърхността има нещо, което ние не виждаме".
Политологът подчерта, че винаги е по-добре лошо редовно правителство, отколкото нови избори.
Политическите партии се притесняват от това как ще реагират твърдите им ядра - и при БСП, и при ИТН, и при ПП-ДБ, защото са затворени в твърдите си ядра. От друга страна, политическите лидери не могат да си говорят със собствения си електорат, допълни Славев и даде пример с БСП и ПП.
Това, което ме обнадеждава (и дано не се заблуждавам) е, че ГЕРБ поискаха повече време за преговори, което президентът ще им даде като реверанс. Това означава, че подхождат отговорно към преговорите, смята политологът.
Той коментира и факта, че само ДСБ и "Да, България" отиват днес на разговори с ГЕРБ. "Напрежението между ПП и ДБ очевидно е много голямо - то се проявява и по гласувания, кадрови въпроси, управленски въпроси, формула на управление и т.н. Голяма част от партиите имат да решават кадрови въпроси. Политическите игри предстоят, може би след февруари, когато се реши въпросът с лидерството на Демократична България, допълни Теодор Славев.
По думите му, прокуратурата за пореден път се доказва като политически играч, по повод исканите имунитети на хора от "Продължаваме промяната". "Очаквам, че искането на имунитети ще продължи, като се разнообрази с депутати и от други политически сили", каза политологът.
На ниво реторика, и то с повишен градус, ще останат разменените реплики между Делян Пеевски и президента Радев. Не мисля, че ще се стигне до импийчмънт, това би изстреляло рейтинга на държавния глава в небесата, смята той.
Цялото интервю на Живка Танчева с Теодор Славев е в прикачения файл.
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е..
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..