Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се реализира с финансовата подкрепа на програма „Образование“ и на Европейския социален фонд плюс. Общият бюджет на проекта е 70  млн. лева. Той ще продължи до края на 2027 г.

А рубриката, която цели повишаване на информираността и насочване вниманието на обществото към програмата е съвместна между Радио Пловдив и Изпълнителната агенция „Програма за образование“. 

Над 6600 български ученици придобиват знания и умения в реална работна среда благодарение на проекта „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Включени в него са над 400 професионални гимназии и училища с паралелки за специализирана подготовка от цялата страна. Сред тях е и Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Там 279 гимназисти от всички 504  получават подготовката си по теория на чина, а в завода  се учат на занаят. Трудът им се заплаща. Константин Костадинов, директор на професионалната гимназия добави:

"Повече от половината са в дуалната система на обучение. По проекта „Модернизация на професионалното образование и обучение“ имаме различни дейности, т.е. наши учители ходят във фирмите да се обучават на новите технологии, защото фирмите много напреднаха. Ние пък обучаваме наставниците – те да имат отношение като педагози, за да могат да помогнат и те за изграждането на всяка личност, за всеки специалист".

Част от гимназистите, които практикуват научените в класната стая знания в заводи, след завършване на образованието си остават да работят във фирмите.

"Нашата цел ще бъде постигната, ако от випуск 100 деца 15-20 останат в сферата на мебелното производство".

Новите технологии отдавна вече са внедрени в училището. Затова и допълнителното обучение на учителите за работа със съвременната техника, което се случва по програмата, е  изключително важно.  Инж. Елена Велкова, преподавател по практика, добави:

"Така тези знания, които ние придобиваме могат да бъдат предадени почти на 100% на младите хора. Аз лично съм преминала обучения за запознаване с машини и технологии за различни видове мебели – корпусни, решетъчни, тапицирани. Връзката между училището и фирмите, в които ходят учениците на практика е жива връзка, защото ние обясняваме теоретично материята по преживяно. Така по-лесно възприемат материята, която се опитваме да обясним".

И докато учениците навлизат смело в занаята през август тази година образователното министерство утвърди нов списък на професиите в професионалното образование, който включва 46 професионални направления и 193 професии. Създадени бяха и 20 Секторни съвета на уменията. Част от тях е и директорът на Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване Константин Костадинов:

"Те имат за цел да преструктурират или да комплектоват специалностите в отделни професии. Ние в нашата област от 24 специалности в мебелното производство направихме 5 професии. Като нови професии са мебелно производство и реставрация, проектиране и производство на тапицирани мебели, производство на биокомпозитни материали, строителни изделия от дървесина, врати и прозорци и най-новата професия – дигитално проектиране на мебели и интериор".

Секторните съвети на уменията продължават дейността си с разработването на държавни образователни стандарти и национални изпитни програми.

"Тук училището е включено по изработване на учебни планове и програми, които ще влязат в сила през учебната 2026 – 2027г."

Взаимодействието между държавата, учебните заведения и бизнеса са ключът в успешното реализиране на зрелостниците в рамките на стартиралата образователна реформа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10