Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се реализира с финансовата подкрепа на програма „Образование“ и на Европейския социален фонд плюс. Общият бюджет на проекта е 70  млн. лева. Той ще продължи до края на 2027 г.

А рубриката, която цели повишаване на информираността и насочване вниманието на обществото към програмата е съвместна между Радио Пловдив и Изпълнителната агенция „Програма за образование“. 

Над 6600 български ученици придобиват знания и умения в реална работна среда благодарение на проекта „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Включени в него са над 400 професионални гимназии и училища с паралелки за специализирана подготовка от цялата страна. Сред тях е и Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Там 279 гимназисти от всички 504  получават подготовката си по теория на чина, а в завода  се учат на занаят. Трудът им се заплаща. Константин Костадинов, директор на професионалната гимназия добави:

"Повече от половината са в дуалната система на обучение. По проекта „Модернизация на професионалното образование и обучение“ имаме различни дейности, т.е. наши учители ходят във фирмите да се обучават на новите технологии, защото фирмите много напреднаха. Ние пък обучаваме наставниците – те да имат отношение като педагози, за да могат да помогнат и те за изграждането на всяка личност, за всеки специалист".

Част от гимназистите, които практикуват научените в класната стая знания в заводи, след завършване на образованието си остават да работят във фирмите.

"Нашата цел ще бъде постигната, ако от випуск 100 деца 15-20 останат в сферата на мебелното производство".

Новите технологии отдавна вече са внедрени в училището. Затова и допълнителното обучение на учителите за работа със съвременната техника, което се случва по програмата, е  изключително важно.  Инж. Елена Велкова, преподавател по практика, добави:

"Така тези знания, които ние придобиваме могат да бъдат предадени почти на 100% на младите хора. Аз лично съм преминала обучения за запознаване с машини и технологии за различни видове мебели – корпусни, решетъчни, тапицирани. Връзката между училището и фирмите, в които ходят учениците на практика е жива връзка, защото ние обясняваме теоретично материята по преживяно. Така по-лесно възприемат материята, която се опитваме да обясним".

И докато учениците навлизат смело в занаята през август тази година образователното министерство утвърди нов списък на професиите в професионалното образование, който включва 46 професионални направления и 193 професии. Създадени бяха и 20 Секторни съвета на уменията. Част от тях е и директорът на Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване Константин Костадинов:

"Те имат за цел да преструктурират или да комплектоват специалностите в отделни професии. Ние в нашата област от 24 специалности в мебелното производство направихме 5 професии. Като нови професии са мебелно производство и реставрация, проектиране и производство на тапицирани мебели, производство на биокомпозитни материали, строителни изделия от дървесина, врати и прозорци и най-новата професия – дигитално проектиране на мебели и интериор".

Секторните съвети на уменията продължават дейността си с разработването на държавни образователни стандарти и национални изпитни програми.

"Тук училището е включено по изработване на учебни планове и програми, които ще влязат в сила през учебната 2026 – 2027г."

Взаимодействието между държавата, учебните заведения и бизнеса са ключът в успешното реализиране на зрелостниците в рамките на стартиралата образователна реформа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24