Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден.

Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов, който е организатор на китарния фестивал в Пловдив.

Той обясни, че този ден винаги е асоциирал с една единствена Коледа в живота му. Коледа, която го връща назад в детството, когато е едва 5 годишен. Връща го на село със запалената печка, един метър сняг навън и скреж по прозорците.

„Миризмата на горящо дърво и студа навън.  Коледа винаги ми е била това за мен – не елхи, не играчки. Този уют, който тогава съм изпитал още ми се връща, когато наближат тези празници. Щастието от този уют, че всичко ти е наред, че нямаш проблеми. Бил съм на 5-6 години, когато съм го изпитал.

А и самият празник е символиката на раждането на Бог, семейството, топлината, уюта.

Аз съм кръстен на дядо ми и винаги на 25-ти сме се събирали роднини, приятели, братовчеди заедно. Много ми е скъп този празник.

Едно време много се държеше на семейството, на семейните сбирки и от малък така съм научен.

Дядо Христо – голяма част от възпитанието си дължа на него. Научил ме е на най-основните неща, изградил е мораланата и ценностната ми система. Показал ми е, че човек не може само да лежи и да чака нещо да му се случи, че трябва да настоява и да работи“, казва Христо Коликов.

Спомня си, че дядо му е пеел изключително фалшиво, но с много желание. Смята, че вероятно той и баба му, в чийто дом винаги е присъствала песента, стоят в основата на любовта му към китарата и музиката.

„Дядо с носа си издаваше звук, който звучеше сякаш прави соло на китара. Музиката присъстваше много при баба и при дядо“, спомня си Коликов.

Добавя, че няма да измени на традицията от детските години и ще посрещне Коледа и имения си ден семейно.

„Всяка година е различна, никога не правя грандиозни планове, но винаги е весело. Ако дойдат гости, няма да ги връщам. Все пак на имен ден не се кани“, през смях каза Христо Коликов.

На този ден той си пожела  вдъхновение да твори и здраве за него и семейството му.

„Един артист не трябва да гледа дали е добре финансово, а да твори, да допринесе по някакъв начин за духовното развитие на другите хора“, обясни философията си Коликов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56