В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители.
В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в българското семейство.
"Институтът на бащинството, като ролята на бащата на отглеждащия родител, влиза в законодателството едва през 2009 година. Тоест до 2009 година според законодателството оснвният отглеждащ и възпитаващ родител е майката. Наистина едва в последните години започна тази тема да се разглежда в посоката на равнопоставеността между бащите и майките в отглеждането и въобще в полагането на грижи за децата. И от тук идват няколко големи проблема във връзка с българското законодателство, защото в Семейния кодекс липсваше възможност и липсва възможност до момента, съдът да определи съвместно упражняване на родителските права. Това води до тежки войни между родителите, които продължават с години. Те се отравязават изключително зле на децата. И това води до този още по неприятен феномен - родителско отчуждение, при който единият родител настройва съзнателно детето срещу другия родител и това е форма на домашно насилие", посочи юристът.
Той припомни, че в края на годината бяха внесени три законопроекта за изменение на Семейния кодекс, които касаят въвеждането на съвместното упражняване на родителските права или т.н споделено родителство.
Основното е съдът да разпредели времето между родителите, защото към момента повечето съдебни решения казват, че единият родител, това е приоритетно майката, получава може би 80% от времето с детето. И не само времето, а получава и задължението за полагането на грижи. А за бащата остават едни по-малко дни, обичайната практика е бащата да получава режим на лични контакти с детето си два пъти в месеца - събота и неделя, което го превръща в един празничен такто или празничен родител. С това време той в никакъв случай не може нормално да полага каквито и да било грижи по отглеждането на детето. Всичко това води до тежки семейни войни, което се отразява злена децата, обясни Гръблев.
Предложените промени са свързани с въвеждането на възможност, съдът да определи споделено родителство след развода/раздялата на родителите. До сега споделеното родителство беше възможно само при взаимно съгласие на двамата родители. Ако промените влязат в сила, споделеното родителство може да бъде допускано от съда по искане на единия родител и независимо от волята на другия.
Повече за готвените промени и актуални въпроси по темата може да чуете от прикачения звуков файл, където е интервюта с Мишо Гръблев.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..