Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, озаглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи.

22% заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. 

Преценката за посоката, в която се движи България обаче се разминава драматично с усещането за случващото се в личен и семеен план. Едва 7% смятат, че България се е променила за добро. До 58.5% нарастват разочарованите (или отчаяните), че страната е на прав път. 

За този парадокс е разговора ни със социолога Павел Вълчев. По думите разминването се дължи на това, че кризата, която стана "новото нормално" не е сзасегнала икономическото състояние на българите, но на политическо ниво честите избори и безплодните изяви на политиците определят песимизма на хората.

Според Павел Вълчев това противоречени вещае момент, в който гражданите ще поискат да променят ситуацията, в която те си вършат добре работа, но не и избраниците им.

Проучването показва и песимизъм за следващата година за България и в глобален план заради воените конфликти и несигурност.

На въпрос каква ще е думата на 2025г.  проучавето очертава три фокуса. Мир е най-често споменаваната дума – 18% в опозиция на войната 4%;  технологиите, иновациите, изкуствения интелект като път към прогреса и развитието  са посочени от общо 8%. Фокусът върху България е  перспективата за засилващата се евроинтеграция с влизането в Шенгенското пространство (2.9%), шанс за просперитет  (5.5%), но и … пак избори (5.7%).

Цялото интервю с Павел Вълчев е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21