Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството отпуска 2 млн.лв. на оставените без ток домакинства

Служебният кабинет ще отпусне 2 милиона лева в подкрепа на останалите без ток домакинства в условията на усложнена зимна обстановка. 

Това стана ясно след разговор на премиера Димитър Главчев с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и министъра на енергетиката Владимир Малинов. Ще бъдат подпомогнати над 20 000 домакинства с цел справяне с кризисната ситуация.

Кабинетът е в постоянен контакт и с областните управители на засегнатите райони. Министерството на земеделието и храните, Министерството на отбраната и АПИ имат готовност да се включат по места с тежкотоварна техника.

По разпореждане на министър-председателя Димитър Главчев тази сутрин в Министерството на енергетиката се проведе оперативна среща за набелязване на допълнителни мерки. Енергийният министър Владимир Малинов разговаря с представители на трите електроразпеделителни дружества, за да се информира за настоящата ситуация и да се идентифицира къде и с какво държавните структури могат да окажат съдействие. От страна на Агенция „Пътна инфраструктура“, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и държавните предприятия, стопанисващи горски терени и ЕСО ЕАД ще бъде подпомогната работата на екипите в засегнатите райони за достигане до труднодостъпните местности, където са възникнали аварии и за тяхното отстраняване.

Наред с подкрепата за битовите потребители, останали без електроснабдяване през последните дни, ще се обсъдят и възможности за подпомагане и на небитовите клиенти.

Всяко едно от трите електроразпределителни дружества следва да изплати неустойките, предвидени в общите условия на договорите за достъп до съответната електроразпределителна мрежа. Съгласно тях клиентите останали без захранване повече от 48 часа следва да получат неустойка от 30 лв. за първите 24 ч. след този период, а ако прекъсването е над 36 часа – по 20 лв. на 12 часа.

В допълнение към това държавата ще дублира тази компенсация като ще изплати по 30 лв. на потребителите, които са останали без захранване повече от 24 часа, а за всеки следващ период от 12 часа – по 20 лв. за всеки започнал период. Очакваният брой на домакинствата е над 20 000, които ще бъдат подпомогнати с общо над 2 млн. лв.

След проведен разговор с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов и по настояване на енергийния министър Малинов стана ясно, че в рамките на днешния ден КЕВР ще започне проверка по отношение на изпълнението на инвестиционната програма за поддръжка и ремонт на електроразпределителната мрежа на трите електроразпределителни дружества за настоящия регулаторен период.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Четирима ранени при катастрофа, спряха движението между Асеновград и Смолян

Четирима души са пострадали при катастрофа на пътя Асеновград - Смолян, съобщиха от полицията.   Инцидентът е станал около 14:00 часа.  Д ва автомобила са се ударили  след втория тунел в посока Нареченски бани.  Заради произшествието движението е спряно, а обходният маршрут е през Девин.  Временно  ограничено заради задимяване от пожар на сухи..

публикувано на 10.08.25 в 16:08

Локализиран е пожарът над Добростан

Борбата с пожара над село Добростан продължава. Огънят е изгасен, но огнището не е напълно потушено.  Мястото е в труднодостъпната местност  "Пилешка чука"  и гасенето се извършва префимно ръчно.  Има пусната линия с вода и от противопожарен автомобил.  Снощи до около 23:00 ч. екипите се бориха с пламъците, след което през цялата нощ останаха 13 души -..

публикувано на 10.08.25 в 11:26

Продължават проверките на пазара за животни в Раковски

От рано тази сутрин полицията провежда акция срещу нерегламентирана продажба на животни в община Раковски, където е най-големият селскостопански пазар за животни в Пловдивско. Там са концентрирани най-много огнища на шарка, предаде БНТ. Засегнати от заразата са още общините "Марица", Съединение, Садово, Първомай и Карлово. В проверките..

публикувано на 10.08.25 в 10:40

Още по-топла неделя с темеператури до 39 градуса

Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. Сред тях са Пловдив, Пазарджик, Кърджали и Стара Загора.  Според прогнозата на Националния институт по метеоргология и хидрология  днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен, в югоизточните райони и временно силен източен вятър.  Температурите още малко ще се повишат и максималните..

обновено на 10.08.25 в 08:43

1200 колоездачи се включват в българския етап на Тур дьо Франс в Пещера

За трета поредна година България е част от световната верига за аматьори  L’Étape Bulgaria by Tour de France.   Тазгодишното състезание за шосейно колоездене за любители е в община Пещера.  Общо 1 200 състезатели от 16 държави се включват днес в надпреварата. Тя е организирана  в две дистанции - 58  и 112 километра.   Предизвикателство пред..

публикувано на 10.08.25 в 08:42