Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЕВР утвърди с почти 8,4% по-висока цена на тока

| обновено на 01.01.25 в 18:25
Автор:

На закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) днес утвърди цените на електрическата енергия за бита, на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите на комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия и на премиите на производителите от възобновяеми източници, считано от 1 януари. 

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42 процента.

За клиентите на "Електрохолд" цената нараства с 8,36 процента, на ЕВН - с 8,39 на сто, а за клиентите на "Енерго Про" - с 8,55 процента, посочват от КЕВР. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.

Основната причина, която налага изменението на цените на електрическата енергия и премиите, е значителното увеличение на прогнозната годишна пазарна цена за базов товар за периода 01 юли 2024 г. – 30 юни 2025 г. от 173,09 лева за мегаватчас (MWh) на 212,12 лв./MWh или с повече от 23 процента, което отразява постигнатата цена към 30.11.2024 г. и прогнозната за оставащия период до 30 юни 2025г. 

Съгласно чл. 31а ал. 2 от Закона за енергетиката, КЕВР е задължена да измени определените премии за производителите на електроенергия от възобновяеми източници при съществено изменение (над 15 процента) между определената прогнозна пазарна цена за базов товар спрямо постигнатата и прогнозната такава за оставащия срок от ценовия период, както е в настоящия случай, допълват от регулатора. 

Повишението на цените на електрическата енергия за бита се дължи и на по-големите разходи на обществения доставчик поради увеличените количества електрическа енергия за регулирания пазар в размер на 927 000 MWh, значителна част от които ще бъдат осигурени от "ТЕЦ Марица изток 2" въз основа на заповед на министъра на енергетиката, допълват от регулатора

Цените на топлинната енергия остават непроменени, изтъкват от КЕВР.

На открито заседание и последващо обществено обсъждане в КЕВР на 18 декември председателят на комисията Иван Иванов подчерта, че българските потребители плащат най-ниската цена на електроенергия за бита в целия Европейски съюз. 

Директорът на дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика" и ръководител на работната група в КЕВР Пламен Младеновски коментира, че повишението на цените на тока се дължи основно на студеното време и на това, че регулираната цена е много ниска, което кара доста потребители да предпочитат отопление на ток.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старица загина в пламъците на пожар в Куклен

97 годишна жена е загинала, а синът и е с изгаряния по ръцете след снощен пожар в Куклен.  Пристигналите екипи огнеборци от Пловдив заварили горяща стая в къщата и след като започнали активното гасене, разбрали, че стопанката на дома се намира в къщата.  Разследване на полицията ще установи причините за пожара, но е най- вероятно той да е..

обновено на 12.03.25 в 08:48

Пловдивчани се включват в протеста "Кой блокира Конституцията?"

Инициативата "Правосъдие за всеки"  организира  граждански протест заради скандала с преизчислението на изборния резултат от последните парламентарни избори.  Той е насрочен за довечера, с начален час от 18.00, съобщава БГНЕС.   Организацията се провежда и чрез социалните мрежи с призив за общонационален протест  довечера.  Има заявено участие и от..

обновено на 12.03.25 в 07:51

В Пазарджик очакват присъда за убийството на Ангел Здравков

Днес близки и приятели организират протест  пред съдебната палата в Пазарджик, където се очаква края на делото за убийството на 21-годишния Ангел Здравков.  Участниците в акцията  настояват за справедлива, но и тежка  присъда за убиеца.  Убийството на Ангел Здравков бе извършено в края на 2023 година.  Тогава той бе смъртоносно  прободен с нож  от..

публикувано на 12.03.25 в 07:40

Преговарят за градски транспорт до близките до Пловдив села

Кметовете на "Марица", "Родопи" и Садово започнаха преговари с Община Пловдив за осигуряване на градски транспорт до областния град. На първата среща, която се проведе в Община Пловдив, беше изразена воля да се решат въпросите с липсата на транспортната свързаност на малките населени места с Пловдив. Пред Радио Пловдив кметът на Община Марица..

обновено на 12.03.25 в 07:15

Министър Борислав Гуцанов разяснява в Пловдив мярката "Грижа в дома"

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще направи работно посещение в Пловдив.  Той ще се срещне с хора, получаващи подкрепа по операция „Грижа в дома“, и с техния асистент.  Мярката се финансира по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021 – 2027 г.).  Министър Гуцанов ще обяви как грижата за  най-уязвимите хора в цялата..

публикувано на 12.03.25 в 07:13