Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поколението Бета ще се развива в условията на изкуствен интелект

2
Доц. Спас Ташев
Снимка: БТА

2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение. 

"Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато при сегашното поколение физическият труд, а и една голяма част от умственият труд  ще стават до голяма степен излишни", коментира демографът от Института за изследване на населението и човека към БАН доц. д-р Спас Ташев. 

Според него изкуственият интелект ще покрива една голяма част от човешката дейност и тя ще стават излишниа, спрямо предишните представи, с които са израснали дисегашните поколения на Земята. 

Поколението Бета ще бъде различно от поколението Z. Всъщност това поколение Z ознаменува най-голямата промяна поколенческа в историята на земята, обясни доц. Ташев. 

По думите му практиката да се означават поколения води началото си от ХХ-и век, като в началото периодите са били доста по-дълги, със средна продължителност 25 години. Към края на ХХ-и и началото на ХХI-и век този интервал се свива до 15 години. Демографът прогнозира, че в бъдеще тези интервали ще намалеят до 10 години, докато преди подобни промени са ставали след векове. 

Според доц. Ташев при всички положения в бъдеще ще има засилване на независимостта при поколенията. 

"Подобна независимост и прекъсване на приемствеността, се наблюдаваше и при предишните поколения. Но тъй като родителите са много ангажирани, т.е. възпитанието на децата до голяма степен се трансформира от семейната страна към ролята и мястото на държавата в образователния процес, държавата ще има все по-големи отговорности", смята той. 

Ученият посочи, че ще има и много предизвикателства, тъй като досега се отчитат само положителните страни на информационните технологии и изкуствения интелект. По думите му трябва да си зададем въпроса дали човечеството  е подготвено за тези промени, които не настъпват едновременно в цялото земно кълбо. С навлизането на глобализацията една част от човечеството е почерпило много възможности от тези промени, но друга част, която живее в развиващите се и неразвити части в света, все повече задълбочава социалната дистанция между тези части на света. Това ще продължи и в бъдеще, т.е. ще има един конфликт на стари и нови ценности, трудно ще се намира балансът между новите тенденции и рутината от миналото. Ще се стигне и до преодоляване на някои кризисни моменти от самите личности. 

"Към момента се наблюдава едно много сериозно социално заболяване, което се нарича екранна зависимост. То засяга една част от младото поколение и в момента трудно разграничава реалния момент от живота в електронните монитори – смартфони, телефони, таблети, компютри. Много е важно семейната среда и училището да даде баланса, чувството за мярка, докъде са границите на позволеното, откъде настъпват психологичните увреждания. Така че в бъдеще ще има предизвикателства, които трябва да бъдат решавани", подчерта доц. Ташев. 


В същото време в първия делничен ден от Новата година много хора и семейства с деца излязоха на Главната улица да се порадват на слънчевия и топъл зимен ден. Те разказаха пред наш репортер как си представят новата 2025-а година за себе си и своите деца. 

Чуйте повече в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18