„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон.
Обновената училищна сграда разполага с 22 класни стаи, които са шумоизолирани, светли и просторни, а коридорите са обезопасени. Сградата е санирана, подменена е дограмата, изградени са нови електрическа и ВиК-инсталации, има система за пречистване на въздуха и за известяване при пожар, монтиран е и асансьор.
В ремонта са вложени над 5 милиона лева от Националния план за възстановяване и устойчивост, а физкултурният салон, който е с размери на малка спортна зала, е изграден с 1,8 милиона лева, осигурени от образователното и спортното министерство. От построяването си досега училището не е имало физкултурен салон.
Министър Галин Цоков отбеляза, че училището на бъдещето е не само нови и оборудвани класни стаи, а преди всичко е свързано с учителите и учениците в него. Той изрази надежда, че ОУ „Екзарх Антим Първи“ ще продължи да е иновативно и водещо не само в Пловдив, но и в страната.
Министърът каза още, че до 2027 година ще приключи започналият през 2023-та мащабен проект за модернизиране на образователната среда в България. Той обхваща 128 образователни институции в цялата страна, от които 79 са училища, и за тях са отделени около 248 милиона лева по Националния план за възстановяване и устойчивост.
„Заедно пишем история и след време във филмчето за това училище ще бъде добавен и този ремонт, който го прави модерно“, заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров.
На официалната церемония присъстваха още ресорният заместник-кмет Владимир Темелков, кметът на район "Централен" Георги Стаменов, началникът на РУО-Пловдив Иванка Киркова и родители.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..