стара ферма…
един на друг подпрени
хамбарът и черешата
Мая Любенова
Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в печатни издания) и да не са споделяни в никои от социалните медии (включително затворени/лични групи). Секциите в конкурса са две - секция за български автори, които пишат на български и секция за англоговорящи автори. Съответно, поетите могат да кандидатстват на английски или на български език.
Имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку, с преводи на английски, ще бъдат публикувани на 17 април. От 2012 година на тази дата, светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.
Изискването на организаторите е стихотворенията и името на автора да бъдат написани в самия имейл. Прикачени файлове няма да се отварят.
Имейл за кандидатстване: shoshin.contest@gmail.com
„Това е наложил се, вече, конкурс в чест на Мая Любенова, един от големите хайку майстори, който си отиде от този свят преди осем години. Миналата година имаше стотици участници, като нивото става все по-високо, което показва, че вниманието към Мая Любенова и към българското хайку, като цяло, е много голямо в световен мащаб. Текстовете на англоговорящите автори, след награждаването, се превеждат и на български, за да стигнат до по-широка публика. Моят призив е хората да не се страхуват, а да участват, даже и да нямат много опит. Хайку е свобода и всеки може да има късмета да напише много добро хайку въпреки, че се занимава отскоро с този поетичен жанр. Бъдете по-смели и участвайте. В България хайку поезията става все по-популярна. Покрай социалните мрежи и краткостта на жанра, хайку се оформя и като поезията на новото време“, разказва пловдиският поет Владислав Христов, който е един от членовете на журито, заедно с Антоанета Николова и Гергана Янинска.
Антоанета Николова е хайку теоретик и майстор на хайку. Гергана Янинска е още един от хайку майсторите в Бългрия и сестра на Мая Любенова. Самият Владислав Христов е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратки прози. Той е един от доказалите се и признати у нас, и в чужбина автори на хайку, фотограф и журналист. За осма поредна година е в класацията на 100-те най-креативни хайку автори в Европа. Девет българи са сред отличените имена в класацията за 2024 година. Това са Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов.
Критерият на комисията за класирането са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания, онлайн списания и печатни издания. Полският хайку поет Кшѝщоф Кокот връчва ежегодно сертификатите на Haiku Euro Top 100. Класацията се провежда за 14-та поредна година.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..