"Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически градини. Именно от това ни е продиктувано желанието да създадем това общинско предприятие, тъй като има доста технически неща и консултантски въпроси, които трябва да се решат от специалистите, които ще работят в зоологическата градина. Надяваме се в този мандат тя да бъде изградена, завършена и въведена в експлоатация", коментира Стоянов.
Той припомни, че общината е получила над 120 хиляди лева по проект за техническа помощ за подготвителни дейности и рестарт на проекта за възстановяване и довършване на зоопарка. До 20 февруари фирмата-изпълнител "Екотийм" трябва да ни предостави целия план за действие за възстановяване на зоологическата градина с технически параметри, въз основа на които да се възложи технически проект. След това със средствата, които общината очаква от Оперативна програма "Околна среда" в размер на около 5 милиона лева, ще се възложи изграждането на зоопарка. По думите му ако техническият проект бъде на по-висока стойност, а това зависи от количествено-стойностната сметка, може да се дофинансира от общинския бюджет.
"В плана за действие трябва също да са описани видовете животни според Асоциацията на европейските зоологически градини, както и на WR асоциацията на зоологическите градини и предмета на действие на градината, като нашата трябва да има консервационни и размножителни дейности - размножаване на видове, които са ендемични за България и са включени в Червената книга на Република България за застрашени от изчезване видове, за да може тук да ги консервираме и размножаваме", посочи зам.-кметът.
Зоологическата градина няма да разполага с лъв, нито с тигър, тъй като по новите стандарти хабитатът трябва да разполага с ров за безопасност и преградна стена, а животното да бъде в почти естествени условия. В Пловдив няма достатъчно място за осигуряване на естествени условия за такъв хищник, тъй като цялата градина е на площ от 47 дка. В нея има 23 хабитата за животни.
"Ще имаме обаче други интересни видове, като за всеки вид трябва да има хабитат, който да отговаря на естествените условия на животното в природата. Ще се осигурят критично застрашени и изчезнали птици от Червената книга на Република България, от българската фауна, като ще бъде оформена „Зона България“, в която която ще има местни видове", обясни Иван Стоянов.
Според него по програма за обмен на животни на Европейската асоциация на зоологическите градини има възможност да бъдат взети доста животни, а за „Зона България“ може да се проведе обществена поръчка за закупуване на видове.
В момента състоянието на съоръженията в зоопарка е лошо, призна Стоянов. Дървените части на хабитатите са изгнили и трябва да се подменят, има напукани стъкла, повредени електропастири, паднали дървета, ще се изгради нова зона с ландшафна архитектура, с нови дървесни видове, които да са безопасни за посетителите и животните.
"Предстои да бъдат назначени десет служители и директор, които да се грижат за зоологическата градина и, докато се изгражда останалата част, да можем да пуснем контактна зона за научно-изследователски център и частично да въведем в експлоатация някои хабитати. Така ще може ученици от училищата от Пловдив и страната да я посещават в началото, да се образоват и да имат пряк допир с животните.
Така зоологическата градина ще бъде пускана постепенно", посочи зам.-кметът.
Той допълни, че директорът на общинското предприятие трябва да е биолог, който да се е занимавал с експозиции на животни, да е запознат с животните и по възможност да е завършил музейно дело и зоологически градини. "Имаме няколко кандидатури и все още обмисляме коя да е", каза още Стоянов.
Той не се ангажира със срокове за пускането на зоологическата градина, но е категоричен, че ще изисква това да стане възможно най-бързо.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..