Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев.
Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му регулациите трябва да започнат да отстъпват в полза на бизнеса.
„Не можем непрекъснато да търсим компенсации, искаме трайни решения, за да може бизнесът в България и в Европа да остане конкурентен и да може да се сравнява с условията за бизнес в Китай и Америка.
Средата за бизнес в България не е лоша. Ние не отстъпваме на нашите съседи или на страните от Централна и Източна Европа. Естествено, че ние искаме непрекъснато да подобряваме тази среда.
Няма как обаче да останем привлекателна дестинация, когато цената на електрическата енергия не е конкурентна“, обясни Панчев.
Добави още, че политическата криза се усеща от бизнеса, но не защото нямам чуваемост на проблемите, а защото няма ясна визия и решения в дългосрочен план.
Затова от бранша очакват новата година да се донесе с взимане на важни за тях решения.
Пламен Панчев отчете, че изминалата година е била добра за Тракия икономическа зона. Припомни, че в района се реализират 4 А клас инвеститора и един приоритетен проект за държавата.
„В подготовка сме и на един нов проект. Един от инвеститорите разширява дейността си.
Започваме с оптимизъм годината, но той бързо може да се стопи, ако проблемите, които обсъждаме не намерят решение“, каза Панчев.
Обясни, че инвеститорите искат сигурност и разпознаваемост на процедурите. Тракия икономическа зона е в процес на преговори за започване на производство на слънчеви панели и батерии, преговаря и с компания в областта на микроелектрониката.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..