Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев.
Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му регулациите трябва да започнат да отстъпват в полза на бизнеса.
„Не можем непрекъснато да търсим компенсации, искаме трайни решения, за да може бизнесът в България и в Европа да остане конкурентен и да може да се сравнява с условията за бизнес в Китай и Америка.
Средата за бизнес в България не е лоша. Ние не отстъпваме на нашите съседи или на страните от Централна и Източна Европа. Естествено, че ние искаме непрекъснато да подобряваме тази среда.
Няма как обаче да останем привлекателна дестинация, когато цената на електрическата енергия не е конкурентна“, обясни Панчев.
Добави още, че политическата криза се усеща от бизнеса, но не защото нямам чуваемост на проблемите, а защото няма ясна визия и решения в дългосрочен план.
Затова от бранша очакват новата година да се донесе с взимане на важни за тях решения.
Пламен Панчев отчете, че изминалата година е била добра за Тракия икономическа зона. Припомни, че в района се реализират 4 А клас инвеститора и един приоритетен проект за държавата.
„В подготовка сме и на един нов проект. Един от инвеститорите разширява дейността си.
Започваме с оптимизъм годината, но той бързо може да се стопи, ако проблемите, които обсъждаме не намерят решение“, каза Панчев.
Обясни, че инвеститорите искат сигурност и разпознаваемост на процедурите. Тракия икономическа зона е в процес на преговори за започване на производство на слънчеви панели и батерии, преговаря и с компания в областта на микроелектрониката.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...