Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Д-р Христиана Бацелова
Снимка: Личен архив

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март.

"На този етап нямаме данни, които да говорят за пик на грипна епидемия, но това се очаква. Нямам спомен да е имало година, в която да ни се е разминала грипната епидемия", посочи тя.

Клиничната картина на грипа, без значение от щама, се характеризира с рязко начало, пациентите започват изведнъж да не се чувстват добре, болки в мускули и стави, силно главоболие, отпадналост, втрисане и висока температура. Заболелите имат нужда да си починат, да легнат, защото грип рядко се кара накрак. Според д-р Бацелова, когато човек е болен, е добре да си стои вкъщи, да си почива, да се лекува и да ограничава контактите си, за да не заразява близки, колеги и приятели. "Такова нещо като "аз съм просто настинал и не съм заразен", няма. Когато човек има симптоми той, е заразен", категорична е тя.

Специалистът съветва, когато човек вижда, че не се чувства добре и продължително време има симптоматика, да се консултира със специалист. "Относно лицата, които имат хронични заболявания, още в началото бих препоръчала да се консултират с личния лекар или инфекционист, защото при тези лица нещата може много бързо да ескалират и да има риск от усложнения", посочи д-р Бацелова.

Тя не препоръчва самолечение и домашни средства. 

"Срещу грип има лекарство, важно е медикаментът да бъде приет до 72-я час от началото на симптомите, т.е. колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре. Този препарат пречи на вируса да се размножава. От друга страна този препарат може да се приема и от контактните на болния, за да не се разболеят и те, тъй като ще спре размножаването на вируса и той няма да предизвика симптоматика. За това лекарство пациентите се консултират с личния си лекар, с инфекционист и започват прием", коментира епидемиологът.

Тя припомни, че най-сигурната превенция е ваксинацията срещу сезонния грип и поясни, че дори по време на грипната вълна човек може да се ваксинира. По думите ѝ на организма му трябват 14-20 дни, за да изгради протекция срещу вируса, но във всеки един момент от приложената ваксина има само ползи. Ваксината е препоръчителна за имуносупресирани лица, хора с хронични заболявания, както и за малките деца до 5-годишна възраст. 

Сред мерките за предпазване е също носенето на качествена маска в градския транспорт, магазините и при продължителен  близък контакт с болен в ограничено, затворено пространство. Маски трябва да се носят също в лечебните заведения както от медицинския персонал, така и от пациентите, които могат да носят маска. 

Според д-р Бацелова човешкият метапневмовирус също е опасен за някои рискови групи - децата под 2-годишна възраст, лица над 65-годишна възраст, лицата с астма, ХОББ и имуносупресираните пациенти. Тя обаче смята, че тъй като това не е нов вирус (изолиран е през 2001 година), и  всеки човек вече се е срещал с него през живота си, имунната система има някаква памет за него.

За по-добра превенция епидемиологът препоръча също всеки да има добра хигиена на контактите, както и традиционните предпазни мерки - миене на ръце, ваксинация и дистанция, когато боледуваме. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус-малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20