Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан Бозуков.

Петър Влайков сподели, че не само инвестициите, но и регулярни дейности остават непокрити, а са одобрени от Министреството на културата. От началото на годината е платено само горивото за отопление, засега имат телефони и ток. Но комуникация с МК няма, а то е било предупредено за това, което предстои и не е направило нищо.

281 000 лева са нерезплатените разходин, с които Кукленият театър влиза в 2025 година. Недопустимо е да не се заплати свършена  работа вече трети месец. Засега директорът на смята да сваля представления от афиша и смята демотивацията на екипа, за косвен, но много важен ефект от създалата се ситуация.

Дирекорът на РДТ Мариан Бозуков сподели, че все още очакват 17 000 лева "вътрешно компенсиране", за да осигурят отоплание на една от залите си. 

В последния момент са били платени фактурите за телефони, но все още има неразплатени фактури за хонорари за 12 000 лева.

Според Бозуков след "театралната афера" с фикитвните назначения Смолянският и Разградсият театър работят в "крайна ситуация" и дори не могат да направят прогнозни разчети за годината. Как да си изпълняваме методиката и  как да очакваме субсидиране върху билети, след като дори не можем да играем?!

Новозначеният след скандала директор обяви, че са успели за прекратят 25 от 50- тте фиктивни назначения. Трудно понякога е дори да бъдат намарени, сподели Бозуков. След възстановения достъп до счетоводни документи става ясно, че те са получавали 2 800 лева нето на месец и бонуси от порядъка на 25 000 лева.

Припомняме, че общата щета, нанасена на бюджета надхвърляше половин милион лева.

Интервютата с двамата директори са в прикачените звукови файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01