За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден" на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.
Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа - Велислав Величков, част от организацията „Правосъдие за всеки“.
Величков каза пред Радио Пловдив, че непримиримостта на гражданите през 1997 година доведоха до невъзможност Жан Виденов да реализира втори мандат, което отвори пътя на България към ЕС.
"Точно тогава се даде възможност за развитие на държавата. Днес гражданската енергия просто липсва", смята Велислав Величков.
Адвокат Величков каза още: "Днес няма масови протести, но една и съща фигура, Делян Пеевски стои в центъра на събитията, като човек, който се опитва да превърне парламентарната демокрация в еднолично управление."
Борислав Сарафов за главен прокурор: Той беше заместник - главен прокурор при двама главни прокурори. Той точно каза, че прокуратурата се намира в калния терен на политиката. Никой главен прокурор не е поискал седем имунитета на депутати. Днес е привлечен бившият премиер Кирил Петков, но когато беше поискан имунитета на Бойко Борисов, то точно от Сарафов бяха прекратени и двете разследвания към Борисов.
"Ние от "Правосъдие за всеки" се надяваме да има честни прокурори и да си признаят, когато някой им поръчва да използват дела-бухалки.", посочи още адвокат Величков. Той каза, че длъжността "главен прокурор" трябва да се премахне, тя е още от съветско време.
"Парадоксално е главният прокурор да е шеф на ВКП и да е главен прокурор, който да контролира нейните актове.", заяви Велислав Величков. Той напомни, че Ваня Стефанова вече е заместник - главен прокурор и тя ще бъде евентуален нов главен прокурор.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...