Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

| Интервю
Снимка: Наталия Мороз

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. 

Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е, че в последните няколко години по време на коледния книжен панаир в столицата, когато беше връчвана наградата, се дават още две национални награди –  „Златен лъв“ на Асоциация „Българска книга“ и наградата на „Хеликон“ за най-добра художествена проза през годините, поясни той. 

"Затова решихме, че поезията, като по-свенлив жанр, е редно да отстъпи и да се намери по-добро място на календара. Мисля, че конкурсът само ще спечели от едно такова пренареждане. От друга страна така ще обхванем всички книги, които са издавани предишната година – от 1 януари до 31 декември, като единствено този път, за това 28-о издание на тази награда, ще бъдат включени и книгите, издадени в последните три месеца на 2023-а година, за да се отнесем справедливо към тях. Така че тази година журито ще журира всички книги, издадени в България и в чужбина, издавани на български език, както и тези, които са самиздат, в периода от 1 октомври 2023 година до 31 декември 2024 година", посочи търговският директор на издателството. 

Според статута на наградата електронни книги няма да се допускат и ще се журират само хартиени книги. Тази година статутът е актуализиран и в него е посочено, че в конкурса ще могат участват и автори, издали сами своите книги. 

Членовете на журито няма да бъдат свързани с ИК „Жанет 45“ по никакъв начин. Те могат да бъдат университетски преподаватели, литературни критици, предходни носители на наградата, изтъкнати интелектуалци, които имат отношение към темата за литературата и поезията. 

"Идеята е да декларираме, че максимално се стремим да създадем една конкурсна екология, за да няма претенции след това, че „ама сега този е от журито, ама той е свързан с вас, ама имал е книги във вашето издателство" и т.н. Знаете как в последните години литературните конкурси в България като че ли произвеждат на първо място скандали, на второ място реален резултат, ние искаме да се постараем да не се случват такива неща", подчерта Красимир Лозанов.

Наградата е една, тя ще бъде обявена в края на февруари на база на разгледаните книги. Журито може да връчи и специална награда за млад автор до 30 години или за най-добър дебют в поезията, като тази награда не е задължителна и може да не се връчва всяка година. За нея има отделен бюджет, обясни търговският директор на ИК "Жанет 45". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл Кейн. Смъртоносна игра...

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18