В програма "Точно днес" на Радио Пловдив Сухоруков заяви, че сниманите с видеонаблюдение нарушения в секционните избирателни комисии (СИК) на последните избори Конституционният съд (КС) отказа да ги разглежда като някакво доказателство, че е налице нарушение на СИК, тъй като членовете на секционната комисия подписват официални документи и ги дават и на представителите на партиите. "Там вече, ако има някакво разминаване, тогава уверявам ви със и без наблюдение, реакцията ще има своите правни последици", коментира той.
По думите му подобни нарушения е имало винаги, тъй като винаги избирателният процес е съпътстван с някакви грешки. "Аз предполагам, че в СИК са се случвали подобни неща и много преди да има видеонаблюдение, но никой от членовете на СИК, нито от застъпниците на политическите партии, нито наблюдателите са подали сигнал, че в дадена изборна секция се случва нещо нередно", посочи той.
Според него основната цел на предлаганите 300 преброителни комисии, които ще бъдат разпределени в преброителни участъци на всеки 20 000 души в цялата страна, като правомощията на СИК се разделят. Т.е. те ще имат право да проведат изборния ден, да попълнят всички необходими документи, да отчетат резултата от машината, който се възстановява такъв, какъвто беше по време на изборите преди три години, когато изцяло гласуването на машина се отчиташе електронно, а резултатът от хартиеното гласуване се установява от друг административен орган в изборния процес - преброителна комисия.
Сухоруков припомни, че на практика от 60 до 80 процента от СИК винаги допускат някакви грешки. По думите му в 99% от случаите тези грешки не са умишлени, а са плод на нормална човешка дейност, разсеяност, липса на подготовка, лоша организация и др.
"Една преброителна комисия ще трябва да преброи протоколите на около 30 СИК, тези грешки няма да може да бъде установено в който точно СИК са направени. И когато преброителната комисия започне да брои хартиените бюлетини, тези грешки ще се натрупат, но тя няма да може да ги отстрани. И няма да има нито една преброителна комисия, която да може да подготви протокол, без да има в него сработили контроли. И ще се получи така, че трябва да обясняваме на хората защо 6+2 прави 7 и това е вярно", обясни той.
По думите му ангажиментът на СИК ще приключва с „хвърлянето“ на избирателната кутия в преброителния център и предаването на разпечатките и флашките от машината. Събирането на всички избирателни кутии от един преброителен участък ще направи невъзможно проследяването на грешки до конкретен СИК, което е предпоставка за по-малко отговорно поведение.
Не става ясно по какъв начин ще бъдат отстранявани несъответствията, тъй като предвиденото „уведомяване на РИК“ не дава никаква яснота в тази насока. До този момент явните фактически грешки се отстраняваха от РИК в присъствието и с подписите на СИК, което даваше обективна възможност за установяването на разминавания и даването на обяснения от СИК, което с новата уредба ще бъде невъзможно.
Според Сухоруков така броят на недействителните гласове ще се увеличи. Освен това обработката на изборния резултат ще се забави значително заради грешките.
Той посочи също, че правната сигурност на изборните резултати също се поставя в риск. С предложените изменения, комисиите, които ще установяват резултат от хартиено гласуване, ще са около 300 и грешките във всяка една от вероятно ще доведе до съществена промяна в общия изборен резултат. Подобно правно положение ще увеличи многократно жалбите срещу изхода от проведени избори, като за разлика от сега, всяка уважена жалба може да доведе до персонални промени в състава на избрано Народно събрание, включително разместване в броя на представителите в различните парламентарни групи. Подобна правна несигурност в изборния резултат не е предпоставка за конструктивна работа на новоизбран парламент, смята Сухоруков.
Според измененита се предлага и нов състав на ЦИК преди провеждането на всеки избор. Това ще доведе до смяна ан състава на ЦИК през 6 месеца, имайки предвид изборната спирала, в която попада държавата след падането на всяко редовно правителство.
Въвеждането на скенери за лични документи и хартиени бюлетини, както и автоматичното им преброяване ще доведе до това, че от ангажиментите на СИК ще отпадне изцяло установяването на изборния резултат, тъй като той ще бъде в ръцете на изцяло електронна система.
В заключение Калоян Сухоруков посочи, че изборният процес трябва да бъде опростен, а България той е един от най-сложните.
Чуйте още в звуковия файл.
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..
Възстановено е електрозахранването в трите села на територията на Община Неделино – Диманово, Кочан и Еленка, заради които беше обявено частично бедствено положение. Те бяха без ток от 18.30 часа на 13-ти януари до 12.30 часа днес. Това заяви пред Радио Пловдив кметът на Община Неделино Боян Кехайов. Авариралата помпена станция, която захранваше..
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..