Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборният процес и сега е сложен, а политиците ще го затруднят още

Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно определен числен състав. По думите му членовете на тези комисии ще са около 5100 и заедно с техническите сътрудници, предвидени в изменението на закона, ще струват на данъкоплатеца поне 15 милиона лева допълнително за всеки вид избори. 

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив Сухоруков заяви, че сниманите с видеонаблюдение нарушения в секционните избирателни комисии (СИК) на последните избори Конституционният съд (КС) отказа да ги разглежда като някакво доказателство, че е  налице нарушение на СИК, тъй като членовете на секционната комисия подписват официални документи и ги дават и на представителите на партиите. "Там вече, ако има някакво разминаване, тогава уверявам ви със и без наблюдение, реакцията ще има своите правни последици", коментира той.

По думите му подобни нарушения е имало винаги, тъй като винаги избирателният процес е съпътстван с някакви грешки. "Аз предполагам, че в СИК са се случвали подобни неща и много преди да има видеонаблюдение, но никой от членовете на СИК, нито от застъпниците на политическите партии, нито наблюдателите са подали сигнал, че в дадена изборна секция се случва нещо нередно", посочи той.

Според него основната цел на предлаганите 300 преброителни комисии, които ще бъдат разпределени в преброителни участъци на всеки 20 000 души в цялата страна, като правомощията на СИК се разделят. Т.е. те ще имат право да проведат изборния ден, да попълнят всички необходими документи, да отчетат резултата от машината, който се възстановява такъв, какъвто беше по време на изборите преди три години, когато изцяло гласуването на машина се отчиташе електронно, а резултатът от хартиеното гласуване се установява от друг административен орган в изборния процес - преброителна комисия. 

Сухоруков припомни, че на практика от 60 до 80 процента от СИК винаги допускат някакви грешки. По думите му в 99% от случаите тези грешки не са умишлени, а са плод на нормална човешка дейност, разсеяност, липса на подготовка, лоша организация и др. 

"Една преброителна комисия ще трябва да преброи протоколите на около 30 СИК, тези грешки няма да може да бъде установено в който точно СИК са направени. И когато преброителната комисия започне да брои хартиените бюлетини, тези грешки ще се натрупат, но тя няма да може да ги отстрани. И няма да има нито една преброителна комисия, която да може да подготви протокол, без да има в него сработили контроли. И ще се получи така, че трябва да обясняваме на хората защо 6+2 прави 7 и това е вярно", обясни той. 

По думите му ангажиментът на СИК ще приключва с „хвърлянето“ на избирателната кутия в преброителния център и предаването на разпечатките и флашките от машината. Събирането на всички избирателни кутии от един преброителен участък ще направи невъзможно проследяването на грешки до конкретен СИК, което е предпоставка за по-малко отговорно поведение. 

Не става ясно по какъв начин ще бъдат отстранявани несъответствията, тъй като предвиденото „уведомяване на РИК“ не дава никаква яснота в тази насока. До този момент явните фактически грешки се отстраняваха от РИК в присъствието и с подписите на СИК, което даваше обективна възможност за установяването на разминавания и даването на обяснения от СИК, което с новата уредба ще бъде невъзможно. 

Според Сухоруков така броят на недействителните гласове ще се увеличи. Освен това обработката на изборния резултат ще се забави значително заради грешките.

Той посочи също, че правната сигурност на изборните резултати също се поставя в риск. С предложените изменения, комисиите, които ще установяват резултат от хартиено гласуване, ще са около 300 и грешките във всяка една от вероятно ще доведе до съществена промяна в общия изборен резултат. Подобно правно положение ще увеличи многократно жалбите срещу изхода от проведени избори, като за разлика от сега, всяка уважена жалба може да доведе до персонални промени в състава на избрано Народно събрание, включително разместване в броя на представителите в различните парламентарни групи. Подобна правна несигурност в изборния резултат не е предпоставка за конструктивна работа на новоизбран парламент, смята Сухоруков. 

Според измененита се предлага и нов състав на ЦИК преди провеждането на всеки избор. Това ще доведе до смяна ан състава на ЦИК през 6 месеца, имайки предвид изборната спирала, в която попада държавата след падането на всяко редовно правителство. 

Въвеждането на скенери за лични документи и хартиени бюлетини, както и автоматичното им преброяване ще доведе до това, че от ангажиментите на СИК ще отпадне изцяло установяването на изборния резултат, тъй като той ще бъде в ръцете на изцяло електронна система.

В заключение Калоян Сухоруков посочи, че изборният процес трябва да бъде опростен, а България той е един от най-сложните. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пътната безопасност няма как да е по-добра, щом АПИ работи в мъгла

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя.  "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..

публикувано на 10.04.25 в 10:14

Учениците от НГСЕИ помагат за опожареното училище в Трявна

Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна.  Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33

Китай може и да спре вноса от САЩ без въобще да пострада

Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..

публикувано на 09.04.25 в 13:14