По думите му ще има голямо преместване на купувачи към първоначалния източник, т.е. към инвеститорите, а заради регистрацията по ДДС на продавачите, които препродават жилища и няма да намалят печалбата си, цените на вторичния пазар сериозно ще се повишат. Вследствие на това имотите ще остават доста дълго на пазара и купувачите окончателно ще се преместят към първоначален източник, каквито са инвеститорите, а те от своя страна ще продължат да изваждат нова стока на пазара, за да отговорят на търсенето.
"Така, че ще продължаваме да виждаме нови сгради, а тези, които са купили с цел препродажба, ще се наложи евентуално да ги дават под наем или да чакат по-дълго време, за да стигнат до някакви печалби", смята експертът.
Той посочи, че промяната много сериозно ще повлияе на хората, които си дават имотите срещу обезщетение и даде пример: "Имаме един терен на няколко собственика, те го възлагат на инвеститор да построи сграда, вследствие на което получават имоти и се опитват да ги продадат. Те също попадат в категорията на хората, които трябва да се регистрират по ДДС, така че за тях този данък ще бъде много сериозен удар. Но тези, които са си купили имот и им се налага да го продадат, при тях мотивацията е доста по-различна отколкото гонене на някаква печалба и в зависимост от това колко е зорът на някой продавач, цената може и да не се повиши, просто тяхната добавена стойност горницата, ще бъде доста по-малка", прогнозира Язов.
Той припомни, че ДДС е най-големият източник на приходи в държавния бюджет и всяка една държава и правителство винаги се опитва да увеличи приходите си от този вид данък, затова звучи напълно логично такава промяна да бъде приета. Експертът обясни, че подобна практика има навсякъде в Европа и за повечето държави това си е бизнес – при покупката и продажбата на недвижим имот се акумулират огромни печалби, затова е нормално законодателят да си потърси и той неговото, смята той.
Язов напомни, че българските продавачи са като скачени съдове и смятат, че какъвто и недвижим имот да притежават и след това се опитват да го продават, той е сходен с друг такъв. По думите му затова се стига до изравняване на цените на старо и ново строителство. "Но тъй като пазарът става все по-мъдър и информиран и тази практика в един момент ще престане и ще видим сериозен дисбаланс между ново и старо строителство, тъй като новото строителство ще предлага наистина много нови и допълнителни екстри за разлика от старото", коментира той.
Според него и банките, които отпускат ипотечни кредити, ще стават все по-претенциозни кой ще бъде потребител на кредита и кой ще го връща.
Експертът посочи, че въвеждането на ДДС върху продажбата на недвижими имоти е насочена предимно към хората, които купуват апартаменти с цел спекула и реализират печалба, върху която в повечето случаи плащат много малък данък печалба.
Прогнозата му за пазара на недвижимите имоти в Пловдив за тази година е, че всичко зависи дали ще се приемат промените в Закона за ДДС и, че ще стане ясно какви са тенденциите през силните за покупко-продажба на имоти месеци - април и май. И допълни, че е възможно цените да се увеличат шоково. "Имахме година, в която се увеличиха с 15%, така че това може и да се повтори", каза Мирослав Язов.
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..