Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател.
Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в България, защото всички са изтощени след четирите години неяснота .
Няма процес, няма сфера, няма институция в страната, която да не е зациклила в някакъв смисъл и това усещане за висене в празното пространство на държавата е оснвният фактор, които кара хората, в по-голямата си част, да искат да има редовно правителство, независимо какво е то, каза политологът.
Според нея две са основните неща.
Едното е, че тези партньори дадоха много ясна заявка с това споразумение, което беше публикувано за сериозност на своите намерения. Те са заявили програма за пълен мандат. Факт е, че политиките са с по-дългосрочен хоризонт, тези, които са обявени, че ща са техни действия. Но при всички положения от това привителство се очакват поне две до три действия, които да променят обстановката буквално в политическия процес. Едното е да се започне да се работи и да се работи независимо какви са убежденията, предпочитанията и емоциите на политицти. Смятам, че всички очакваме политиците да започнат да работят. Да си свършат работа там, като сме сме ги избрали. Да оправят бюджета, да започнем най-накрая да получаваме пари по плана за развитие, да се отблокират парите за общинити и т.н, обясни Буруджиева.
Тя допълни, че в споразумението ясно са разписани механизми как ще се работи, освен общите политически послания. Според нея това е един добър знак. Как ще стане и кога ще стане предстои да видим.
Второто нещо, което можем да кажем за това правителство е, че категорично то само по себе си има срок за действия. Защото, докато три години и половина преговорите бяха между първия и втория, поради ценностна близост, близост на политики и близост като партийни семейства в европйския политически процес, нещата изглеждаха по следния начин - почти е невъзможно да се договрят и един дълъг хоризонт на дейност. Сега е обратното. Това беше единственият втори вариант да има правителство. Това се дължи основно на отказа на ПП-ДБ да бъдат част от управлението и да се разберат какви политики да се правят. Категорично, според мен, ГЕРБ сам нямаше да реши тръгне да търси друг партньор. Наблюдаваме много интересна ситуация, в която политици и партии които имат достатъчно натрупан опит в политическия живот и съответно достатъчно напрупани грешки - по-младите парньори по отношения на власта и правителството, допълни анализаторът.
По думите и това трудно договорено правителството, което не го виждаме като много стабилно и дългосрочно, може да изкара и по-дълъг период от тези шест месеца.
Това е правителство, което ни дава шанс да излезем от този цикъла на шест месеца предсрочни изрази, заключи Буруджиева.
Тя обаче припомни, че цял мандат в българската политика трудно се изкарва.
Интервюто с доц. Буруджиева е в прикачения звуков файл.
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..