"СДС и БСП са били заедно в едно правителство - това на Димитър Попов. Тогава Иван Костов беше министър на финансите, Емилия Масларова беше от БСП и т.н. Това не е нещо ново, в Европа е трайна практика християн демократите, десните и център дясно да правят коалиции със социалдемократите, така че това не е някакъв прецедент. Естествено за СДС не беше приятно да сме заедно с БСП, но политическата обстановка изискваше тази криза да бъде решена, да имаме едно стабилно и трайно управление. Важно е България в такъв период на криза да има едно нормално управление, което да даде една стабилност и на икономиката и на сферата за сигурност. Така че решението беше взето отговорно и нямахме колебания", коментира Лазаров.
Според него проблемът за липсата на диалог между ГЕРБ и "Демократична България" (ДБ) не е в ГЕРБ нито в СДС.
"Преди 6 години близо водехме дълги разговори с колегите от ДБ и се убедихме, че с тях трудно може да се постигне каквато и да е договореност. Всички те са отломки от СДС и са продукт на политическото инженерство на Иван Костов. Характерното за Иван Костов и на неговия начин на преговаряне е, че когато стигнеш до една финална фаза на преговори, той ти вкарва ново условие, което взривява преговорите в повечето случаи или ти извива ръцете, за да приемеш неговите условия. Много често това са той да казва кои са приемливи и кои не и тези негови последователи спазват стриктно тази формула. Не могат те да казват кой е приемлив и кой не. Те могат да казват за своята си политическа сила кой е приемлив, но за другите политически сили те не могат да дават оценка на кадрите им", поясни Илия Лазаров.
По думите му никога с ПП-ДБ не е имало проблеми по политическата платформа на това, което трябва да се извърши, а когато се опре до личности. По този начин те торпилирали и ротацията, когато са поискали да вкарат свои хора в силовите структури.
"Винаги проблемите са били, когато са искали да кадруват и то не в техните си структури и партии, а да кадруват в другите партии, затова с тях никой не успява да се сработи, а и те помежду си се разроиха. Само от едно ДСБ се появи ХристоИвановата партия, после се появиха "Промяната" и всякакви други клонинги. Защото сами по себе си те са продукт именно на този начин на мислене и преговаряне", подчерта евродепутатът. И допълни: "Да бяха спечелили изборите, да бяха първа политическа сила и щяха да кажат какъв да бъде равноотдалечения премиер. Но те и досега не са дали такова предложение. Нашата теза е, че премиерът на България трябва да е уважавана политическа фигура каквато е Росен Желязков", категоричен бе Лазаров.
Според него новото правителство ще бъде достатъчно балансирано, защото БСП е европейска партия с европейски ценности и нейните евродепутати гласуват в съответствие с политиката на Европейския съюз.
По отношение на войната в Украйна, анализаторът посочи, че там ситуацията ще търпи развитие не заради България, а заради общата световна конюнктура.
"Нека на 20-ти януари да встъпи в длъжност новият американски президент. Нека видим каква е реалната му политика, защото дотук виждахме предизборни речи и обещания. Дай Боже да постигнем един нормален и справедлив мир в Украйна", каза той.
Евродепутатът посочи, че партиите, формирали правителството нямат сериозни евроатлантически разминавания. Той припомни, че България влезе в НАТО по времето на президента Първанов, който тогава беше социалист. В ЕС страната ни също влезе по времето на президента Първанов и тройната коалиция с премиер Сергей Станишев. Лазаров обаче подчерта, че ГЕРБ-СДС има сериозни идеологически различия с "Възраждане".
Според него самата ситуация в държавата ще бъде основата на този баланс, защото ще се наложи да се харчи толкова, колкото има. Но обърна внимание на това, че бюджетът за отбрана трябва да е много по-голям.
"Въпросът е тези средства да се изразходват правилно и в тази сфера е важно да има и достатъчно средства за обучение на хората и да се намери личен състав, който да управлява новата техника", посочи Лазаров.
Евродепутатът е оптимист за мандата на новото правителство и прогнозира, че то ще изкара поне 2 години. Той допълни, че този вид коалиционни конструкции обикновено карат много дълго и даде примери с коалиционните кабинети от началото на прехода, включително и тройната колаиция с премиер Сергей Станишев, която също изкара 4-годишен мандат. По думите му такива коалиционни правителства дават стабилност и икономически просперитет на страната.
Земеделците в страната заявиха готовност за ефективни протести заради липсата на вода за напояване. Българската аграрна камара изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. По темата в програма "Ден след ден" разговаряме с..
Оперативното бюро на ДПС с лидер Ахмед Доган трябва да реши дали партията продължава да подкрепя управляващата коалиция, след като ДПС "Ново начало" все по-настоятелно става негласна част от нея. Лидери на движението заговориха за цялостно преформатиране на ДПС. Възможно ли е това след разцеплението и очевидно продължаващото люспене на частта,..
Ключов ли ще се окаже политическият ден за съдбата на управляващото мнозинство. ДПС-ДПС решава днес дали да оттегли подкрепата си за правителството. Автентичното ДПС се разпада, лидерът Ахмед Доган заговори за нова пария и лица, много от членовете на ДПС-ДПС правят избор и преминават в средите на Ново начало. За процесите и подкрепата към..
От днес в регионалните здравни инспекции започна поставяне на ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. В пловдивската инспекция също е създадена необходимата организация. В аптечната мрежа в Пловдив обаче трудно може да се намери ваксината срещу бактериален менингит. Припомнме, че препаратът ще се..
От 2 април Съединените щати налагат 25-процентни мита върху вноса на всички автомобили, произведени в чужбина. Такива мерки и в такъв мащаб се въвеждат за първи път в такъв обем, което ще размести много пластове. Експерти прогнозират до 17% свиване на печалбите на европейските производители като следствие от тези мита. Задава ли..