Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много крехко, коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив геополитическият анализатор проф. Владимир Чуков.
Той подчерта, че случващото се трябва да се гледа през призмата на встъпващия днес американски президент Доналд Тръмп, като "45-тият президент няма да прилича на 47-ия".
Появата на Тръмп е наистина сериозно предизвикателство за Европа, особено в очертаните отношения със съветника му Илон Мъск и лидерите на Великобритания, Германия и начина, по който се подхожда към Стария континент. Трябва да си дадем сметка, че Тръмп няма да е президентът, който досега се радваше на ЕС. Трябва повече европейско сътрудничество и голямото предизвикателство е да се намери изход от войната в Украйна, коментира проф. Чуков.
Той допълни, че трябва да се изчакат предложенията на Тръмп по темата, като подчерта, че санкциите досега не са ограничили руските енергоресурси.
"Струва ми се, че в отношенията с т.нар. "държави разбойници", които сега смущават света - Русия, Иран, ще има някакви контакти и условия, които трябва да се приемат, иначе ще бъдат наложени сериозни санкции", смята анализаторът.
Трябва да има някакви реформи и у нас. Вижте, че нито един български политик не е поканен на инаугурацията на Тръмп. Вижте и начинът, по който беше създадено новото ни правителство - всичко това трябва да ни говори за много неща. Вятърът, който духа от към Вашингтон сега, е много по-различен от този по времето на Байдън", каза още проф. Чуков.
Имаме изцяло нова ситуация. Мисля, че Гренландия, която е много богата на литий, е в основата на новата политика. Литият е в основата на възхода на китайската икономика, допълни той.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с проф. Владимир Чуков е в прикачения файл.
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..