Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН са фискално консервативни. Освен това смята, че ДПС като подкрепяща партия не биха възразили на такава политика. Единствено трябва да се види какво ще прави левицата, която ще се позовава на обществените очаквания.
„Трябват реформатори, смели и твърди, все още не мога да видя дали ще има такива. Сформирането на редовно правителство обаче със сигурност прави хората по-спокойни.
Колкото и да са били добри и ефективни всички служебни правителства, а според мен не са били, това не трябва да бъде нормалното агрегатно състояние на една държава. Не може винаги в пожарна ситуация да работим от днес за утре.
Ако питате бизнеса – държавата почти нищо не работеше до момента. Държавата приличаше на заседнал асансьор - всички системи бяха на път да се разпаднат, регулаторите отдавна все едно, че не работеха, нови инвестиции нямаше, авторитетът ни в чужбина се изпари.
Нищо не работеше до сега. Каквото и да е редовно правителство е по-добре от никакво“, каза Василев.
Според Николай Василев при тройната коалиция на Сакскобургготски е било много по-трудно, защото идеологически тогава НДСВ и БСП са били по-различни и по-противоположни отколкото сега.
Добави, че сега партиите са по-притъпени, вероятно заради дългата политическа криза.
„Ние тогава бяхме на противоположни виждания по почти всички социални и икономически въпроси. Задачата от лидерите към министрите беше затваряйте си устата, търпите и изкарваме пълен мандат за доброто на държавата и така влязохме в ЕС.
Сега може да се каже, че е нещо подобно. Притеснява ме обаче изказването на Кристиян Вигенин, от което излиза, че едва ли не левицата си представя, че правителството почти на 100% ще покрие техните виждания“, каза Василев.
Важно е да видим каква ще бъде правителствената програма. Според Василев Теменужка Петкова като министър на финансите има възможност да удържи хазната без да се изкушава от исканията, които ще имат всички.
Смята още, че дефицитът не трябва да е 3%, а нула. Въпреки това е по-добре да бъде 3% отколкото по-висок.
„За мен правилната бюджетна политика е такава, каквато беше почти четвърт век – бюджетните разходи да са под 40%, не 46% както искаше сега служебният кабинет“, каза Василев.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..