Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук.
По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за солидарността и подкрепата, оказани в трудните времена на войната.
„Нашата признателност към хората от Пловдив и региона е безгранична. Помощта, която украинските бежанци получават тук, е истински пример за съпричастност и хуманност“, заяви посланик Илашчук.
Кметът Костадин Димитров подчерта ангажимента на Община Пловдив да продължи подкрепата за украинските граждани и усилията за тяхната успешна интеграция. Той изрази готовност за реализиране на проекти в сфери като културен обмен, образователни инициативи и бизнес сътрудничество, които да задълбочат и обогатят връзките между Пловдив и Украйна.
Двамата обсъдиха и конкретни идеи за съвместни инициативи през настоящата година. Сред тях са организиране на културни събития, бизнес форуми и програми за подкрепа на младежки проекти.
И двете страни изразиха увереност, че тези съвместни усилия ще укрепят отношенията между двата народа и ще поставят основата за устойчиво сътрудничество във всички ключови области.
В разговора участваха също заместник-посланикът на Украйна Анна Тертична и почетният консул на Украйна в Пловдив Димитър Георгиев.
Вчера посланичката на Украйна се срещна с областния управител проф. Христина Янчева и с пловдивския митрополит Николай.Пловдив е добрият пример за подпомагане на украинските бежанци, които бягат от войната в Украйна. Това заяви в интервю за Радио Пловдив почетният консул на Украйна в Пловдив Димитър Георгиев.
Димитров почерта, че създадения Втори дом, който беше изграден на мястото на бившата Белодробна болница в града е уникален проект, но не само за България, а и за Европа. Той е с капацитет от 150 души, които намират убежище за три месеца, а след това излизат на свободния пазар на труда.
В Пловдивска област от началото на войната в Украйн убежище са намерили около 15 000 украници. Голяма част от тях се реализират в различни фирми.
Консулът Димитър Георгиев подчерта, че се обмисля провеждането на бизнес форум в Пловдив между български и украински фирми, като той вероятно ще се проведе през септември.
„Бизнесът работи, независимо от ситуацията. Още повече, че рано или късно, тази война трябва да приключи. Знаем какво предстои в Украйна – едно голямо, голямо строителство. Това е една от възможностите от сега българските фирми да помислят и да се включат именно в тези огромни разноски, които Украйна ще предостави, в това число и на българските фирми“, каза Димитър Георгиев.
Консулът на Украйна в Пловдив подчерта, че украинските граждани, които идват в града и работят, като така дават своя принос за развитието на нашата икономика.
„Ние трябва да полагаме всички усилия, за да може една значителна част и след края на войната, да се опитаме да ги задържим в България“, каза още Георгиев.
Цялото интервю с Димитър Георгиев можете да чуете в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...