Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влиянието на изкуството върху учебния процес

Защо изкуството се явява толкова добър учебен инструмент? Важно ли е родителите да насърчават децата си да рисуват, дори понякога да не им се получават рисунките по най-добрия начин, както те очакват? Защо е важно да опитват и да не се отказват? 

Отговорите на тези и други въпроси потърсихме в едно от изданията на предаването Клуб "Неделя"! Наш събеседник по темата бе художникът и преподавател Станка Александрова. 

Завършва Национална художествена академия в София през 2018г. със специалност "Живопис". Обучава се по Международната студентска програма ,,Еразъм + ” във Факултет за изящни изкуства ,,Universitat de Barcelona”, гр.Барселона, Испания. Възпитаник е на Национална художествена гимназия ,,Цанко Лавренов”, гр.Пловдив. В творческата си биография записва редица отличия от колективни изложби. На почетното първо място в портфолиото й греят две абсолютно самостоятелни изложби свързани с природата и носещи заглавията "Диви треви", "Всяко утро е различно".

В неделния ефир с прекрасната Станка Александрова говорим за предизвикателствата на учителската професия и още за изкуството като инструмент, посредством който децата развиват умения за комплексно мислене и решават важни за развитието им задачи.

Самата тя рисува, защото обожава да прави това от малка. Преподава в ОУ "Захари Стоянов"-Пловдив, защото не само иска да предава своите знания, но и защото за нея тези срещи с децата й носят неподправени, чисти емоции и  "любопитен опит", както споделя самата тя. 

За Радио Пловдив, младата художничка сподели: "Опитвам се да напътствам своите ученици да развиват техните гледни точки." Защото за нея е от особена важност да се учат да изразяват себе си най-вече чрез изкуството, което творят.

"Изкуството в своята цялост интегрира в себе си знания от различни области. Интегрира история на изкуството, култура, наука, дори математика. Ако човек се замисли, в много художествени практики всъщност включват изчисления, геометрия и високо ниво на прецизност също се изисква. Изследва се перспективата, цветознанието. Изучаването на изкуството в различните епохи и култури е много важно, защото разширява хоризонтите на децата и усещането им към многообразието на света."

Целият разговор е достъпен в прикачения звуков файл. 
По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Как да открием любовта след 45

Никога не е късно за нещо ново в живота ни! Да, за успешните запознанства няма граници и ограничения! Те са възможни винаги, на всяка възраст и по всяко време!  В "Уроци по щастие" разглеждаме една необходима, но често подминавана тема - Как да открием любовта след 45? Поколение - две назад, в нашата народопсихология почти се изключваше..

обновено на 02.04.25 в 11:50

Три дни античен театър с EX MACHINA

Първият международен фестивал за античен театър EX MACHINA ще се проведе между 3 и 5 април на Античния театър в Пловдив.  Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през  IV век, част от иначе добре запазения и реставриран..

публикувано на 02.04.25 в 11:04

„Тайна в гората“ или едно вълнуващо приключение

С концерт и творческо ателие, в Пловдив, ще бъде представен проектът „Тайна в гората“, който включва албум с музика за деца, приказка и панорамна книга. Събитието е в събота, на 5 април, от 16.30 часа, в център по изкуствата „Галерията“. Малки и големи ще имат възможност да приключенстват с героите, да чуят на живо авторските песни, да..

обновено на 01.04.25 в 16:00

РЕМ – Пловдив с трето издание на инициативата „Експонат на фокус”

Събитието, което ще се проведе на 1 април, от 17:30 часа е част от рубриката „Експонат на фокус“, която РЕМ – Пловдив започна в края на миналата година. На първото събитие беше показан сандъкът на пловдивския митрополит Натанаил Охридски и неговият митрополитски жезъл. Личността на митрополит Натанаил Охридски е сред достойните и важни фигури в..

обновено на 01.04.25 в 14:34
От ляво надясно на снимката: Кристина Владой, Иван Трифонов, Елица Кочева, Даниела Трифонова, Ралица Васева, Виктория Колева, Анна и Надежда Кацареви, Радослав Трифонов, Василена Елшишка

13-и танцов фестивал "Пловдив Древен и Вечен"

В последното мартенско издание на предаването Клуб "Неделя" гостуваха част от децата и треньорите на СК "Самодива" и СК "Акродинамика" в Пловдив.  Заедно с всички тях представихме предстоящия Международен танцов фестивал "Пловдив Древен и Вечен", който ежегодно се провежда и организира от двата клуба. През тази година, това е 13-то издание на..

публикувано на 30.03.25 в 18:56