"Книгата не е подчинена на някакъв ред или предварителна замисъл, по-скоро е спонтанно споделяне на мислите и наблюденията на един човек, роден в първата половина на миналия век и носещ през годините всичките белези, патила и упования на един преживян живот. Или по-скоро една микроскопична част от тях. Помислете си: когато съм се родил, на Адолф Хитлер са оставали около 6 месеца живот, но аз не съм могъл да го зная, а може би той само го е подозирал. Когато бях призован да браня НРБ срещу враговете ни от НАТО, буквално в нощта, когато пътувах в новобранския си камион към поделението на 23. Х. 1962 г, Джон Кенеди и Хрушчов бяха пред прага на Трета световна война. Размина ни се, но не напълно. Сега сме пак там", казва Канов.
През 2024 г. книгата „Късен следобед “ е отличена от „Асоциация българска книга“ с приза „Златен лъв“ за издателски проект с най-голяма обществена значимост: „За учебника по морал. Заради разтърсващия анализ на битието ни, с илюзиите и провалите ни. Заради литературната надежда за единение и просперитет.
Модератор на срещата е Александър Секулов.
В заглавието на книгата „Късен следобед“ авторът влага символиката на живота, защото по думите му в жизнения път на всеки човек има сезони, има и кръговрат, с който отбелязваме нашите жизнени срокове.
„Смятам, че моят жизнен път е във фазата на един късен следобед, затова и тук съм събрал съжденията си, наблюденията си, въпросите, на които съм се мъчил да си отговоря.
Темите в книгата се концентрират върху човека, върху неговото сърце и онова, което е важно за него в опита всичко да бъде осмислено“, казва Любомир Канов.
Добавя още, че земята е едно прекрасно място, но в нея винаги има една сълза, една тъга и това се дължи на факта, че ние сме само временни нейни обитатели.
На път е и новата му книга, която носи заглавието „Следи от стъпалото“. Тя е донякъде биографична книга – в нея са включени части от детството му, животът му като лекар в Америка, говори се и за периода на младия мечтател.
Според него светът върви в посока на големи промени.
„Това е векът на IA, векът на фундаменталните промени, които са невиждани до този момент в историята на човечеството.
Това ще бъдат изумителни времена, в които ще живеят младите хора, нашите деца.
Ще бъде век на огромни промени и стрес, защото всичко, което познаваме ще бъде променено и то скоро“, каза Канов.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..