Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитализацията плаши огромния сив сектор в шофьорските курсове

Предизвикателство ли е за автоинструкторите обучението за шофьорска книжка? Предимство или недостатък е дигитализацията при шофьорските курсове? 

Председателят на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев коментира, че отпорът от въвеждането на дигитализация при шофьорските курсове ще направи невъзможно спестяван на часове по кормуване и по теория. 

"Но всичко това не му е приятно на другаря инструктор, а когато задкормилното устройство е калпаво ще има много кръв по пътищата"

Сега има един хартиен учебен картон, който може да се къса и да се пише каквото ни е изгодно, каза Георгиев и допълни, че това ще е невъзможно с новата система, която ще изключи субективния контрол.

Той сподели още, че и сега всяка автошкола трябва да има табети, на които се прави изпитът по теория. На същия този таблет ще се идентифицира часът и упражненията, които ще отработват, после отново се верифицират курсистът и инструктурът, маршрутът също ще е качен и ще може да се проследи, а ако в бъдеще се случи произшествие с този шофьор, ще може да се види и кой и как го е обучил.

Но инструктурите протестират, защото щели да бъдат следени, възмущава се Георгиев, опровергавайки това като неверно.

Курсовете няма да станат по- скъпи- броят на часовете, разходите не се променят.

Но сега сивата икономика в курсовете е 90% и моментално ще изчезне с дигитализацията.

Не на последно място гражданите няма да се ощетяват, а на пътя ще се появяват по- добри водачи. Заветната шофьорска книжка се постига с двата изпита по теория и практика. За теорията все още никой не е открил начин за уреждане на изпита, но на изпита по управление си плащат и получават право да шофира, каза инструкторът.

Красимир Георгиев коментира и това, че системата е в тестов прериод и наистина се виждат доста пропуски. Автомобилна администрация не е в състояние да направи задание, но от чиновническа гордост не позволяват друг да го направи.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41