Поводът за разговора беше изминалата седмица, когато фините прахови частици бяха два пъти над нормата.
Той обясни, че има обективни причини, които пречат на проветряването на града, но много от мерките изискват взаимодействие между институциите. Като примери посочи, че за да се прекрати горенето на отпадъци трябва да помогне пожарната.
„Контролът върху строителните обекти трябва да бъде завишен. Няма достатъчен контрол. По строителните обекти трябва да се влиза и да се проверява дали може да се работи с по-малко разпрашаване в града.
Гражданите също имаме вина, че е мръсно около домовете ни, също сме отговорни за качеството на въздуха.
Общината трябва да обърне внимание за контакта с гражданите. Те трябва да припознаят мерките, които експертите са одобрили, да бъдат въвлечени гражданите и организациите в този проблем, защото общината не може да свърши това сама“, обясни Шилев.
Добави още, че има обективни причини за замърсяването - инверсиите и липсата на ветрове над 1 метър в секунда.
Емисиите от това обаче могат да се минимизират чрез алтернативен транспорт.
По думите му загубата на тревна настилка също води до вторично запрашване с фини прахови частици. Замърсяването от това през последните години се е увеличило, добави Шилев.
Според него светлина в тунела са проектите, които общината смята да развие, но за да се изпълнят е необходима желязна ръка.
Шилев обясни още, че от 2010 година до сега Пловдив има сериозно подобрение на стойностите за фини прахови частици.
Той е категоричен, че измервателните станции не са разположени на места, където има по-ниско замърсяване и затова не отчитат реалните данни. Обясни, че според норматив те се разполагат на място, което е с жилищни сгради.
Добави обаче, е броят на измервателните станции в града трябва да бъде по-голям.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..