Стъпалата и глезените са едни от най-подценяваните части на тялото, но те имат голямо значение за нашето здраве и благополучие. Деформацията на стъпалата и глезените води до натоварване на другите стави, мускули и костни структури, които се променят. Това, от своя страна, може да доведе до болки в крайниците, таза, гърба и шията. Грижата за стъпалата и глезените е отговорност както за активно спортуващите хора, така и за всеки, който иска да подобри ежедневната си подвижност и да предотврати бъдещи травми и хронични проблеми. Мобилността или подвижността на стъпалата и глезените е важна, защото :
✓ Подобрява стабилността и баланса при ходене и спортни дейности.
✓ Намалява риска от травми като навяхвания, изкълчвания и мускулни разтежения.
✓ Подобрява циркулацията и облекчава умората в краката.
✓ Увеличава обхвата на движение и улеснява изпълнението на различни физически активности.
✓ Подпомага правилната стойка и намалява напрежението в останалата част на тялото.
✓Допринася за общото физическо здраве и превенция на хронични болки.
Лили Камбурова е професионалист с богат опит в сферата на физическото здраве и фитнеса. Завършила е множество обучения, включително в Национална спортна академия и Американската асоциация за фитнес, и е сертифициран експерт в областта на мобилността. Лили използва своя опит, за да помага на хората да подобряват физическата си форма и качеството на живот. Освен това, тя обучава и треньори по мобилност, споделяйки своите знания и практики с колеги в сферата.
„Стъпалото е важна структура, защото е носеща структура. За съжаление, ние затваряме тези стъпала в неудобни и тесни обувки. Високите токчета са много красиви, но дами те „убиват“ краката ни. Токчетата променят стойката, скъсяват ахилеса, видоизменят и структурата на глезена. Около 1/3 от жените страдат от така наречените „кокалчета“. Това е състоянието, в което палецът се приближава към останалите пръсти и ставата изпъква, тя се трансформира. Хубаво е да се ходи бос.
Що се отнася до стъпалата, ако правим по 5 хиляди крачки на ден, в живота ни ще сме обиколили Земята четири пъти, което си е доста сериозно натоварване на стъпалата и глезените. Най-често, проблемите ни в днешно време с тези части на тялото са именно от обувките. Радвам се, че напоследък активно навлизат т.нар. боси обувки или barefoot shoes. Това не се ортопедични или анатомични обувки, но те ти създават усещането, че си бос. Съответно, пръстите на краката могат хубаво и удобно да се разположат, и да заемат позиция, която е нормална за тялото. Хората имат много проблеми със стъпалата. Плоскостъпието е един от често срещаните. Хората се оплакват и от схващане на свода на краката. Съветите са да пием магнезий, но истината е, че ние трябва да натоварваме тази част на тялото, защото това е много сложна структура – 33 стави и 26 кости. Двайсет и пет процента, от всички кости в тялото ни, са в двете ни стъпала. Там има и над сто мускула, сухожилия и връзки. Те са малки и затова хората рядко им обръщат внимание. Всички искаме да имаме хубава коремна преса. Отиваме и тренираме за преса, за да изглеждаме добре на плажа, но не отиваме да тренираме стъпалата, за да имаме правилна стойка и да ходим добре. Това е една много пренебрегвана част от тялото.
Глезенът също може да поеме много тежест. Когато тичаме, глезенът може да понесе 13 пъти тежестта на тялото. Глезенът е финна и много издръжлива структура. Но, там нямаме много големи мускули, които да предпазват самия глезен. Работейки за мобилността на глезена, ние го поставяме в различни позиции, които го подготвят за евентуална травма. Ако стъпиш накриво или се спънеш, самият крак ще има възможност да реагира адекватно и да не се нарани, защото той познава тази позиция на тялото. Навяхването на глезена е една от често срещаните травми. Умората на краката, като цяло се случва най-често, когато стоим прави и не се движим. Това е много натоварваща позиция и за самите стъпала.
Можем да прави малки движения, които не изискват усилия. Можем да ги правим, докато вършим нещо друго, за да подпомогнем работата на стъпалото и глезена. Например, докато гледаме телевизия да си размърдаме пръстите на краката, докато мием чинии да започнем да повдигаме само палците на краката. Тези движения не изискват много усилия, не отнемат и време, но могат да подобрят значително начина, по който се чувства тялото ни. И тук не говорим само за стъпалата. Да, ние работим за стъпалата, но това се отразява на цялото тяло. Много често, хората се оплакват и от болки в коленете. Коленете болят много, но коляното рядко е травмирано самото то и рядко боли само по себе си, всичко идва от стъпалата. Причината може да бъде и тазобедрената става, но там темата е още по-дълбока. Когато при мен идват хора с проблеми в коленете, винаги поглеждам към походката и стъпалата. Що се отнася до стъпалата, има голямо значение накъде сочат пръстите ни, посоката на пръстите. Това променя цялата верига нагоре, защото нещата са свързани“, разказва Лили Камбурова, гост в неделния „Шейкър“.
Ходете по-често боси, това е един от основните ѝ съвети. Чехлите не ни помагат, напротив. Ако ни е студено на краката, може да ходим по чорапи, но без домашни чехли.
Още от разговора ни с Лили Камбурова за мобилността на стъпала, глезени и крака, чуйте в прикачения файл.
„Проблемите и любовните разочарования са вдъхновител за творчество, но те трябва да водят до размисъл и до някакво решение.Тъжните песни, филми и книги разказват истории, от които хората могат да се учат“, с тези думи Иван Радуловски представи новата си песен „За да мога да обичам“. Иван Радуловски е независим изпълнител, който сам пише..
На 31-януари отбелязахме Международният ден на бижутера. Професията бижутер се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. Първите такива прадедите ни са изработвали от материали, лесни за обработка – раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа. Най- богатите и пищни декорации са..
Само за 20 минути българската публика изкупи билетите за първия концерт на Ник Кейв у нас, който ще се проведе през август в Пловдив. Новината за първия концерт на звездата на 19 август на Античния театър в Пловдив, бе оповестена в понеделник от организаторите и предизвика небивал интерес. Билетите бяха пуснати за продажба тази сутрин и свършиха..
Що е то „парламентарен магистрал“? Ще разберете, ако ни слушате и тази събота по Радио Пловдив, а защо не и на повторенията, когато му дойде времето. Освен радио-магистрала, който се задава, ще отворим нашата редакционна поща, ще излъчим любопитни информации за хумористични книги и ще разговаряме с интересни гости. А ако се..
Нашето тяло е пример за безусловно служене и съвършенство. Пример за красота и архитектура от най-висш порядък. То е и нашият най-верен приятел и учител. С времето обаче ние губим връзката и присъствието си в тялото. Забравяме да го усещаме като наш дом и то се срутва, отпуска и увисва. Започва да боли и това става не защото ние го искаме, а..