Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три организации с протестна дата срещу високите цени на храните

В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки магазини за хранителни продукти се наблюдава драстично увеличение на цените на стоки от първа необходимост. Този ценови удар е истинска катастрофа както за 800 000 пенсионери, които живеят под прага на бедността, така и за работещите бедни в България, които не са в състояние да покриват елементарните си разходи за храната и бита.

Затова в позицията си те настояват 13 февруари да се превърне в ден на общонароден бойкот на всички хранителни магазини в България.

Ще има ли ефект и то какъв от планирания и у нас бойкот на всички хранителни магазини? И ще доведе ли това до сваляне на цените на хранителните стоки?

„Истината е, че българските потребители са най-неоправдан в целия ЕС. От тази гледна точка, ние не можем да останем безучастни от това, което се забелязва, а именно – устойчиво повишаване нарастване на цените, най-вече в хранителния сектор. Затова с Велизар Енчев от Обединени пенсионерски съюзи и Мая Манолова от „Системата ни убива“ съвместно изработихме една декларация за да се бойкотират всички хранителни магазини“, каза в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България. 

Проблемът на българските потребители е не само, че са най-неоправданите, но са и най-търпеливите, смята бившият червен депутат.

„Един ден е достатъчен за да се обърне внимание на тези, които вдигат цените. Този 13-ти февруари ще е знаков ден, в който ще видим как ще реагират потребителите. Надявам се да пробудим българския потребител, защото повече така не може“, каза още Георгиев.

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Емил Георгиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Затлъстяването вече е социален и икономически проблем

Проблемът със затлъстяването придобива все по-големи размери.  България е на шесто място по затлъстяване в Европа, като се очаква в  следващото десетилетие да бъдат засегнати   60% от българските деца. Това сочат изнесените наскоро данни на  неправителствената организация Коалиция "Затлъстяване".   А всяко трето дете у нас е с наднормено тегло,..

публикувано на 01.10.25 в 16:17

Край Златоград правят първата геотермална централа у нас

В района на Златоград започва строителството на първата геотермална централа у нас за производство на ток. Тя ще произвежда енергия от геотермални води, съобщи индустриалецът проф. Николай Вълканов. Параметрите на проекта все още не са предоставени на общината. "За нас е чест, че инвеститор с такива мащаби, като "Минстрой" е насочил..

публикувано на 01.10.25 в 16:12

Приемът в европейските университети е все по- селективен

Нидерландия, Австрия, Германия, Италия и Испания са предпочитаните от българските студенти дестинации за обучение каза Николай Христанов,  мениджър на отдела за висше образование в "Итеграл" преди поредното издание на форума "Световно образование, който ще се проведе в Пловдив тази неделя. Младите хора се ориентират най- вече от възможностите, които..

публикувано на 01.10.25 в 11:49

ОПУ - Смолян не прави нищо за пътищата в региона

Област Смолян е с най-лошите и опасни пътища в страната , констатира председателят на Европейския център за транспортни политики Диана Русинова, след обход на републиканската пътна мрежа в региона. Екип на центъра извърши проверка на участъци по пътя Кричим – Михалково, Грохотно – Тешел, Здравец – Рожен, Белица – Загражден, Срутището..

публикувано на 01.10.25 в 11:16
проф. Надежда Илиева

Сребърната икономика е все по- актуална в Европа, но не и у нас

Все повече са възрастните хора в България и в момента те стигат до 26-27% от населението на страната. Това съобщи в програма "Точно днес" проф.  д-р Надежда Илиева от Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, която коментира за Радио Пловдив демографските процеси в Деня на възрастните хора. Според нея демографските т..

публикувано на 01.10.25 в 11:11