Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“.
В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта, но само 6 % са одобрени.
Вера Аврионова – Станджикова от НЧ „Съвременник 1986 г.“ коментира, че програма „Читалища“ е прекрасна и отдавна чакана, защото дава възможност за купуване на нова техника. Реализацията обаче е смущаваща, затова читалищата организираха петиция и изпратиха отвореното писмо.
„Факт е, че са подадени 1423 проекта, но само 81 са получили финансирани. Одобрени, но нефинансирани са 1274 проекта. Критериите очевидно не са добре разписани. Ако някой спечелил не успее да реализира проекта си, как ще се определи кой ще получи пренасоченото финансиране, щом критериите не са подробни. Реално никъде не е разписано защо някой е класиран с толкова точки и с какви мотиви“, обясни тя.
Аврионова добави, че за програма „Читалища“ са отпуснати само 2 млн. лв., което е крайно недостатъчно. Към края на 2022 г., по данни на НСИ, читалищата в страната са 3319.
„Време е всички да седнем и заедно да уточним всички смущаващи моменти. Трябва заедно с МК и парламентарната комисия по култура да направим програма „Читалища“ по-ефективна“, каза още Вера Аврионова – Станджикова.
Затова читалищните дейци предлагат 3 неща: увеличаване на бюджета по програмата, да се преразгледат критериите и мотивите за одобряване на проекти и широко обществено обсъждане на бъдещи проекти.
Цялото интервю на Елена Крушкова с Вера Аврионова - Станджикова е в прикачения файл.Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..