Венцислава Великова е от Варна. Тя е писател, изследовател, тъкач на истории от истинни нишки и светлина, както споделя самата тя. Освен това, Венцислава Великова изработва текстилни картини с етно мотиви. Има няколко изложби в страната. В момента работи и над книгата си „Символите в шевиците или казано по друг начин“.
Събитието „Историята на една шевица“ е в сряда, на 12 февруари, от 19 часа, Facebook live, с вход свободен.
Историята ѝ с шевиците започва преди повече от десет години, когато Венцислава Великова изнася доклад на една конференция във Варна, „България дух и култура“.
„След като изнесох моя доклад ме срещна една дама мисля, че беше от Троян или от Габрово, та тя ми каза - „Знаете ли, ние имаме един музей за шевици в нашия край и когато дойде един шаман, сега вече има някакъв навик да се канят всякакви личности от Изтока и Запада, шамани, гурута и т.н., та когато дойде един шаман, той влезе в музея и гледаше шевиците в захлас. След това каза, че по нашите шевици може да се чете, че там има много история“.
Тогава думите на тази жена минаха, някак, покрай мен. Но, въпреки това тези думи оставиха в мен сериозен отпечатък. Десет години по-късно, това изречение, отново изплува в съзнанието ми и когато тръгнах да търся информация за шевиците, тъй като аз подготвям книгата „Символите в шевиците или казано по друг начин“, всъщност, аз се сблъсках с много информация от различни книги. Там намерих информация, това ще разкажа и на събитието, как шевиците действително разказват истории. Те не са само символи.
Черпя информация, за историята на шевиците, само от български книги – Раковски, Каравелов и други. Аз самата четейки стигнах чак до хипербореите, племена, които са предшествали пеласгите. Те, от ствоя страна, са предшествали траките, които са много стари племена. Много е интересна България, много е богата и има информация, стига човек да търси. И търсете в книгите, които не са много известни.
На събитието, ще ви разкажа историята на една шевица и значението на символите в нея. Ще споделя с вас какво намерих в дълбините на времето за нея и как следите ѝ се губят в събитие, случило се на Земята, преди 50 000 години. Ще говоря за това как хората, привикнали да разказват историите си в картини пресъздават емоциите и спомените си, и как тези фигури са се запазили като символи, дошли са до наше време и са се настанили засега упорито по тъканите ни, без ние да знаем значението им”, казва Венцислава Великова.
Тя ще разкаже и за две българки, които създават козметика, с аромати характерни за България. За тях, Венцислава Великова, създава четири шевици – „Обич“, Взаимност“, „Изобилие“ и „Майка“. Тя ще разкаже нейната история, затова какво е сложила зад тези шевици, за да успеят те в начинанието си.
И накрая ще разкаже за едно тридневно събитие във Варна, което се случва съвсем на живо.
Още от разговора ни с Венцислава Великова, в предаването „Вход свободен“, чуйте в прикачения файл.
Със създателя и главен хореограф на частния професионален танцов ансамбъл “Българе” Христо Димитров се срещнахме, за да поговорим за историята и развитието на най- големия частен музикален колектив у нас. Вече 21 години Национален фолклорен ансамбъл "Българе" ярко присъства като една от културните визитки на страната ни с над 3 650 свои изяви у нас..
Никога не е късно за нещо ново в живота ни! Да, за успешните запознанства няма граници и ограничения! Те са възможни винаги, на всяка възраст и по всяко време! В "Уроци по щастие" разглеждаме една необходима, но често подминавана тема - Как да открием любовта след 45? Поколение - две назад, в нашата народопсихология почти се изключваше..
Първият международен фестивал за античен театър EX MACHINA ще се проведе между 3 и 5 април на Античния театър в Пловдив. Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век, част от иначе добре запазения и реставриран..
С концерт и творческо ателие, в Пловдив, ще бъде представен проектът „Тайна в гората“, който включва албум с музика за деца, приказка и панорамна книга. Събитието е в събота, на 5 април, от 16.30 часа, в център по изкуствата „Галерията“. Малки и големи ще имат възможност да приключенстват с героите, да чуят на живо авторските песни, да..
Събитието, което ще се проведе на 1 април, от 17:30 часа е част от рубриката „Експонат на фокус“, която РЕМ – Пловдив започна в края на миналата година. На първото събитие беше показан сандъкът на пловдивския митрополит Натанаил Охридски и неговият митрополитски жезъл. Личността на митрополит Натанаил Охридски е сред достойните и важни фигури в..