„Държавата може да смачка големите търговски вериги, които правят каквото си искат. Те вече унищожиха малките магазини. Печелят огромни суми, но държавата също има изгода, тъй като прибира висок размер на ДДС от тези завишени цени. А тези пари могат да се крадат“, коментира Сиди.
По думите му, икономическите съветници на ВМРО от години анализират този проблем и настояват за държавна намеса. Той припомни, че още през 2018 г. партията е внесла законопроект, който е бил спрян два пъти от БСП. „Днес същата партия предлагат подобни мерки, което е проява на лицемерие“, допълни той.
Сиди подчерта, че законопроектът на ВМРО, който е изпратен до всички парламентарни партии, предлага механизми за защита на потребителите и ограничаване на свръхпечалбите на търговските вериги. Според него е необходима по-ясна регулация, която да не позволява на големите компании да злоупотребяват с пазара.
„Примерът на Хърватия показва, че държавата може да се намеси ефективно, за да гарантира достъпни цени за гражданите. У нас същият механизъм би могъл да се приложи, но засега липсва политическа воля“, посочи Сиди.
Той даде пример с цените на хляба, който се изкупува от производителите за 1 лев, но в магазините достига цена от 2,80 лева, вместо нормалните 1,10 лева. Според него това е следствие от липсата на активен контрол от държавните органи като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите . „Членовете на тези комисии са с изтекли мандати, което не е случайно. Това създава зависимости, които пречат на реалната защита на потребителите“, коментира още той.
В заключение, Сиди призова за адекватни действия от страна на държавата, които да гарантират справедливи цени за българските граждани, без да се допуска монополна злоупотреба от страна на големите търговски вериги. "Държавата може да регулира правилно цените без да се меси утимативно на пазара. Грабежът на българските граждани може да спре, ако КЗК и КЗП свършат своята работа. И аз се надявам най- сетне потребителят да бъде защитен адекватно от държавата", каза Александър Сиди от ВМРО.
Сериозни притеснения предизвика голям черен хищник в Шумен, който беше изтървано от частен дом и се намира в района на Шуменското плато. От полицията в Шумен казаха днес на пресконференция, че е повикан служител от Зоологическата градина във Варна, който да приспи хищника. Има и създаден специален щаб, а от полицията допълват, че има реална..
Икономистът и финансист Юлиан Войнов коментира следващите стъпки към приемането на еврото от догодина, както и страховете на хората от растящите цени, потвърдени и от директора на НАП Румен Спецов. Решението на финансовите министри от еврозоната, които насърчиха България да стане неин член, показва, че до края на процедурата на 8 юли, няма да..
Задачите, които днес учениците решаваха на Националното външно оценяване по математика са почти стандартни, няма нещо, което би притеснило децата. Това е мнението на проф. Ивайло Старибратов, преподавател по математика в пловдивския филиал на Техническия университет. Според него тестът, като трудност по шестобалната система, е бил някъде около..
Поскъпване на сиренето, яйцата, хляба, месото и минералната вода, отчитат от НАП, КЗК и КЗП, които подеха кампания за борба със спекулата на прага на еврозоната. На фокус през следващите дни е и Законът за агрохранителната верига, чиято цел е да сложи ред в пазара и да защити труда на производителите. Той вече е качен за обществено обсъждане. Ще..
В навечерието на Деня на фармацевта -24 юни, Еньовден, Семейните фармацевти обединяват пет града в национално бягане за здраве. Най-мащабни се очакват проявите в Пловдив и в Бургас на 21 юни. Споделен градско бягане в един и същ час и ден ще има и в София Варна и Плевен. В програма "Точно днес" магистър – фармацевт Анелия Найеднова от..