95% от сигналите на горещата линия са за сексуална експлоатация, но другият проблем, с който децата се сблъскват, е онлайн тормоза, уточни Василева и посочи, че деца обиждат свои съученици и приятели, правят колажи, подиграват се в онлайн пространството и денем, и нощем. Според нея те използват език на омразата, подиграват се с всичко, за което намират повод и често обект на такива подигравки стават едно-две деца в класа, а останалите наблюдават без да се намесват.
Последният голям случай е бил на дете, тормозено онлайн година и половина, като допълнително е било обект и на училищен тормоз. След като близките са потърсили помощ, нещата са се подобрили, обясни Василева и подчерта, че специалистите в центъра са на разположение на консултативната линия с номер 124123 всеки делничен ден и по всяко време в чата.
"Предимно деца ни се обаждат на консултативната линия или ни пишат в чата. Но интересна тенценция още от ковидно време е, че започва да се покачва процентно броят на родителите, които търсят нашата подкрепа и за миналата година имаме 63% обаждания от родители. Това е много добър сигнал, който показва, че родителите все повече мислят за онлайн безопасността на децата си, защото немалък процент от тези обаждания не са с проблеми, а с въпрос как да предпазят детето, за какво да наблюдават, как да разберат, че то има проблем, а не смее да каже", коментира координаторът на Центъра за безопасен интернет.
Тя посъветва родителите да стоят близо до децата си в интернет, да водят с тях разговори какво им е интересно, кои игри играят и защо, кои инфлуенсъри следват и какво им харесва в тях. Така те биха могли по-лесно да засекат, ако децата са изложени на фалшиви новини и манипулации.
Антоанета Василева припомни, че педофилите често си правят фалшиви профили на деца, намират малчуганите в игрите и социалните мрежи, а след това ги извеждат в криптирани комуникационни приложения. Там вече те искат от тях снимки или видеа със сексуално съдържание, с които ги изнудват за още или дори за пари.
"През миналата година имахме доста случаи през фишинг имейли на откраднати профили и оттам - изнудване за пари. Така че предизвикателствата не са малко, но ако стоим близо до децата, говорим и споделяме с тях какво сме чули, дали и те са се сблъсквали с такива проблеми, можем да сме по-уверени, че можем да ги предпазим и знаем какво се случва с тях", смята специалистът.
Според нея програмите за родителски контрол вършат работа до определена възраст - 12-13 години. До тази възраст родителите трябва да успеят да изградят умения у децата сами да се справят с рисковете или да потърсят помощ. Защото малчуганите се притесняват, срамуват и смятат, че те са виновни в подобна ситуация. Истината е, че те нямат вина, а престъпниците в мрежата доста усърдно ги дебнат, каза Антоанета Василева.
Тя призова родителите и подрастващите да не бързат да влизат в социалните мрежи поне до 13 години, защото до тогава децата нямат достатъчно добре развити умения и критично мислене да разпознават риска и престъпниците в мрежата се възползват от това. Важно е също родителите всеки ден да водят разговори за това какво се случва в мрежата и покрай тези разговори да напомнят на децата си за какво да внимават.
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..