Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Иоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ „Подкрепа“.
Той коментира и последното проучване на синдикалната организация, което показва, че от 1000 работещи 94 % са недоволни от размера на възнаграждението си. Допитването е направено в периода 7 – 10 февруари. Участие са взели 1000 работещи, сред които са и членове към синдиката.
Делът на работещите бедни е 24 %, получаващи доход под 1100 лв.
„В същото време жизненият минимум е 1500 лева. Виждаме, че значително се увеличава подоходното неравенство в страната. Тоест ножицата между безкрайно бедните и достатъчно заможните хора, става доста голяма. Ако искаме държавата да просперира, трябва да се обърне сериозно внимание на политиката по доходите. Хората искат и минималната работна заплата да е над жизнения минимум, който е 1500 лева“, каза още Иоанис Партениотис.
Проучването на КТ „Подкрепа“ показва, че най-голяма е неудовлетвореността при хората, получаващи до 1100 лв., като там тя е на 98 %. Следват тези с възнаграждение до 2500 лв - 96 %. Анкетираните с доходи между 2500 и 5000 лв. са почти наравно по отношение на удовлетвореност и неудовлетвореност, като 57 % са заявили, че са удовлетворени. Хората, получаващи над 5000 лв., са 100 % удовлетворени от размера на заплатата, сочат данните. Бонуси към заплатите получават 36 % от анкетираните.
Резултатите показват, че 91 % от анкетираните получават чист доход под 2500 лв. и само 8 % от тях получават над 2500 лв.
85% от анкетираните искат необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата
„Данните показват също, че 85 % от анкетираните поддържат идеята, че е необходим необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата. Тази мярка беше премахната през 2008 година, когато имаше световна икономическа криза. Но вече минаха 16 години и ситуацията коренно се промени. България е единствената страна, която не прилага системата за подоходно облагане, с изключение на минималната работна заплата, която да не се облага. Ние трябва да извоюваме връщането на нормалността в тази осигурителна система“, каза още Партениотис.
От КТ „Подкрепа“ подчертават, че е налице достатъчна обществена нагласа за промяна в системата за облагане на доходите.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Иоанис Партениотис.Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..