Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Снимка: БГНЕС

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Иоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ „Подкрепа“.

Той коментира и последното проучване на синдикалната организация, което показва, че от 1000 работещи 94 % са недоволни от размера на възнаграждението си. Допитването е направено в периода 7 – 10 февруари. Участие са взели 1000 работещи, сред които са и членове към синдиката.

Делът на работещите бедни е 24 %, получаващи доход под 1100 лв.

„В същото време жизненият минимум е 1500 лева. Виждаме, че значително се увеличава подоходното неравенство в страната. Тоест ножицата между безкрайно бедните и достатъчно заможните хора, става доста голяма. Ако искаме държавата да просперира, трябва да се обърне сериозно внимание на политиката по доходите. Хората искат и минималната работна заплата да е над жизнения минимум, който е 1500 лева“, каза още Иоанис Партениотис.

Проучването на КТ „Подкрепа“ показва, че най-голяма е неудовлетвореността при хората, получаващи до 1100 лв., като там тя е на 98 %. Следват тези с възнаграждение до 2500 лв - 96 %. Анкетираните с доходи между 2500 и 5000 лв. са почти наравно по отношение на удовлетвореност и неудовлетвореност, като 57 % са заявили, че са удовлетворени. Хората, получаващи над 5000 лв., са 100 % удовлетворени от размера на заплатата, сочат данните. Бонуси към заплатите получават 36 % от анкетираните.

Резултатите показват, че 91 % от анкетираните получават чист доход под 2500 лв. и само 8 % от тях получават над 2500 лв.

85% от анкетираните искат необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата

„Данните показват също, че 85 % от анкетираните поддържат идеята, че е необходим необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата. Тази мярка беше премахната през 2008 година, когато имаше световна икономическа криза. Но вече минаха 16 години и ситуацията коренно се промени. България е единствената страна, която не прилага системата за подоходно облагане, с изключение на минималната работна заплата, която да не се облага. Ние трябва да извоюваме връщането на нормалността в тази осигурителна система“, каза още Партениотис.

От КТ „Подкрепа“ подчертават, че е налице достатъчна обществена нагласа за промяна в системата за облагане на доходите.

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Иоанис Партениотис.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Той припомни, че би трябвало да се допускат само коли..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

Китай може и да спре вноса от САЩ без въобще да пострада

Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..

публикувано на 09.04.25 в 13:14

Умерен е оптимизмът за мерките срещу войната по пътищата

Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..

публикувано на 09.04.25 в 12:18

Още от следващата година може да се промени приемът в МГ

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. "Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас,..

публикувано на 09.04.25 в 11:41

Пътуването по нашите пътища е игра на "Руска рулетка"

Шофьорите, пътищата и контролът са най- важни, когато говорим за безопасността по пътищата, а у нас и трите са в критично състояние, коментира  бившият апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов. Той беше един от застъпниците за по- бързи и строги наказания, включително за конфискуването на автомобилите на пияни шофьори - мярка, която се възприе..

публикувано на 09.04.25 в 09:19