Ректорът на Университета по хранителни технологии - Пловдив проф. Галин Иванов “назначи” дигитален сътрудник – Алма. Това е женски социален робот с изкуствен интелект, част от цяло семейство от интелигентни устройства, съобщиха от висшето училище.
Пред ректорското ръководство Алма демонстрира своите социални умения – разпознава лица, презентира и комуникира, информира и консултира, посреща студенти и гости, поднася кафе и сладкиши, участва в дегустации на храна, вино и пиво. Тя вече пее химна на България и международния студентския химн „Гаудеамус игитур“. Чрез вградения проектор може да прожектира и коментира презентации и видео материали, което я превръща в своеобразен асистент на преподавателите в извеждането на лекции и упражнения. Освен това може да прави запис и интерпретация на текст и да асистира при провеждане на заседания на академични и факултетни съвети.
„Очаквам от Алма да съкрати натоварването на колегите, като се заеме с ежедневната рутинна работа и им предостави повече време за творчество, наука и проектна дейност“, коментира проф. Валентина Николова-Алексиева, декан на Стопанския факултет, където се е зародила и идеята за робота.
Алма разпознава лица, хора и събития. Когато сензорите й засекат студент, тя може да го поздрави, да му напомни за седмичната му програма, да го ориентира към определени лаборатории и зали, да го информира за предстоящи събития, дори и за менюто в студентския ресторант.
Освен изкуствен интелект, Алма проявява и “естествения” си интелект. Тя умее да изпълнява специфични действия и като една истинска дама не може да скрие емоциите си – плаче, пее и танцува.
УХТ изгради и дигитална лаборатория, съобразена напълно с изискванията на Образование 5.0. Тя е обзаведена с работни станции и дигитални стени, както и с компютри от висок клас за обучение чрез холограми. В нея студентите се обучават, чрез геймификация и холограмни изображения на технологичните процеси в хранителната и туристическата индустрия, на критично мислене, работа в екип, управленски и предприемачески умения.
Тази събота ще отбележим рождения ден на българския Езоп - Радой Ралин. Ще звучи гласът му, а негови епиграми ще дават теми за разговора със сина му Кин Стоянов. В рубриката „Гласове, които помним“ ще излъчим части от интервю с преподавателя по английски език, теория на превода и морфология в ПУ „Паисий Хилендарски“ Сашко Павлов -..
В едно от изданията на редовната ни рубрика "За животните с любов", в предаването "Вход свободен" наш гост бе Елица Иванова от Българско дружество за защита на птиците. Попитахме я дали лесно се броят врабчета и как да ги разпознаем :) А тя на свой ред ни провокира да се включим в кампанията „Ние броим врабчетата“, която ще се случи на 3 май в..
Тази събота 26-април Ви каним на любимата за пловдивчани археологическа разходка от поредицата „Археология за всеки“. Ще имате възможността да се присъедините към специална обиколка из новооткрития археологически комплекс „Небет тепе“ – едно от най-емблематичните места в града, където историята оживява под открито небе. Точно в 10:30 часа..
Разказваме ви за предстоящото събитие, с което в Пловдив ще бъде отбелязана 30 годишнина на Българската асоциация по музикотерапия - "Музикотерапията като ресурс в работата на помагащи специалисти". Петък с музикотерапия, смисъл и свързване – по два различни начина. Събитието, на което ще се разгледа практическото приложение на музикотерапията,..
В днешния епизод на поредицата "Жена - истории за Вселени" ви срещаме с актрисата и режисьор Донка Кьосева. Донка Кьосева родом от Свиленград, където завършва средното си образование, след което осъществява мечтата си да учи актьорско майсторство. Завършва в специалността в ПУ "Паисий Хилендарски" в класа на проф. д-р. Александър Илиев. "Аз съм..