„Искаме да изпратим декларация до министъра на земеделието, тъй като след поредния проблем с птичия грип на асеновградска ферма за кокошки, натискът върху нас е сериозен. Пак обвиняват патиците, че са виновни за разпространението на вируса в страната. Минават проверки по птицеферми и кланици, съвместно с НАП. Няма такъв прецедент БАБХ и данъчни да обикалят и да проверяват", посочи Генов и допълни, че данъчни служители в момента проверяват кланици и люпилни, а екипи от ветеринарни лекари от цялата страна всеки ден се проверяват по няколко ферми.
На срещата в Раковски е обсъден проблема с птичия грип и безпрецедентния натиск, който се оказва спрямо производителите, каза още Генов. Според него административните проблеми със заповедите на БАБХ, които фермерите изпълняват вече пет-шест години, са сериозни.
"Тези заповеди започват от днес и свършват незнайно кога. При учениците, когато има грип, се обявява грипна ваканция до определена дата и след това се обявява, че е приключила грипната епидемия. При нас, когато има епизоотична обстановка, спазваме всички правила. Но след като минат 35-40 дни, както е в Евросъюза, трябва да се обяви край на епизоотичната обстановка. Обаче при нас идва заповед, в която се обявява епизоотична обстановка, но тя започва и не спира, няма край. Искаме това да се промени, да има някакви правила", коментира фермерът.
По думите му патиците-мюлари се набеждават, че са носители на вируса защото са по-устойчиви на птичия грип. Но птичи грип има и в Европа, и в Америка, а там няма патици-мюлари.
"Миналата година в Северна България ферми за кокошки доста пострадаха, но там също няма патици. Научно е доказано, че вирусът се разпространява по въздушно-капков път. По река Марица и язовирите има постоянно диви птици и всъщност е доказано, че в цяла Европа вирусът идва от тях", допълни той.
След като бъде подготвена декларацията, тя ще бъде внесена в земеделското министерство. Фермерите очакват диалог, защото всяка година се повтаря едно и също, подчерта Десислав Генов.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..