Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова.

След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в Париж, въпросът е как да се отговори на Америка и как Европа със собствени сили да защити сигурността си.

По думите на Николова фактът, че на срещата в Париж бяха поканени само шест държави, кара някои да говорят за раделение, а това не е хубав сигнал, защото разделени, сме и доста по - слаби. 

Тя припомни, че дебътът за собствената отбрана и сигурност на съюза не е от вчера, той се води от 2014 година, но сега е моентът, в който да се действа веднага, съгласувано и с мисъл за бъдещето.

Този дневен ред сега бе продиктуван по доста арогантен начин и недипломатичен начин от страна на САЩ с въпроса как Европа ще компенсира изтеглянето на американските сили. Това допълнително внася разделение, защото не е ясно какви ще са конкретните параметри на евенуално бъдещо споразумение.

Ранен е етапът на промените но е факт, че отстъствието на Украйна в бъдещите преговори за мир, може да събуди надоверие към тях. Още повече, че администрацията на САЩ наруши принципа да не се преговаря с терористии още преди  началото на процеса засили твърде много позицията на Русия.

Това буди сериозно безпокойство в Европа докъде може да стигне Америка. Сега още е доста стъписана, защото собствената й сигурост може да бъде отслабена без войските на САЩ, но и Америка има какво да губи, подчерта Юлияна Николова. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58