Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Условни присъди за арестуваните с плочките радиоктивен америций

| обновено на 20.02.25 в 15:38

Сделка с прокуратурата осигури леки  условни присъди за тримата обвинени за търговия с радиоактивния изотоп "америций".  

Пловдивският Окръжен съд одобри споразумението между тях, което включва признаване на вина срещу условни наказания. 

Така по две години и 10 месеца лишаване от свобода, отложено с петгодишен изпитателен срок получиха Георги Кулов и Боян Зеленков. 

Третият от групата - Васко Асенов е с присъда от две години затвор и 4-годишен изпитателен срок. Тя включва общо две обвинения към него - за съхраняването на една плочка америцийи притежание на 45 грама от силно отровния метален живак. 

Преди няколко месеца акцията по разкриването на групата, заподозряна за готвена продажба на радиоактивните материали за евентуални терористични цели бе шумно предствена пред медиите, с уверението за достатъчни доказателства в тази посока. 

В крайна сметка окончателните присъди са условни, а тримата са освободени с отменени мерки за неотклонение. 

Групата бе арестувана на 19 септември миналата година при специална полицейска операция на Околовръстното шосе край Пловдив. 

В колата им бяха открити десетки плочки с радиоактивния "америций",  а накрая общо 81, за които бе съобщено, че е готвена продажба с купувач, за по близо 5 хиляди евро всяка от тях.  

Тогава разследващите дори заподозряха възможност за създаването на "мръсни бомби", които могат да нанесат мащабни  смъртоносни  поражения. В крайна сметка всичко приключи със снизходителни условни присъди за заподозрените в тероризъм.  

Одобреното споразумение е окончателно и не подлежи на обжалване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

От ноември летим до Братислава от Пловдив

Полети от летище Пловдив до Братислава стартират през ноември, съобщи кметът Костадин Димитров. Те ще се обслужват от авиокомпания Wizz Air и ще се осъществяват два пъти седмично.  Очакванията са новата авиолиния да допринесе за привличането на нови туристи в Пловдив, смята заместник-кметът Пламен Панов.

публикувано на 13.08.25 в 12:56

Пловдив с позиция напред по размер на средна заплата в страната

Пловдив вече е на пето място по размер на средната месечна работна заплата сред 28-те области в страната. Това сочат данните от Териториалното бюро на Национания статистически институт за второто тримесечие на годината. С 2197 лева средно възнаграждение градът се нарежда след столицата (3 489 лв.), София-област, Варна и Враца, а на последно място в..

публикувано на 13.08.25 в 12:49

Ново съоръжение осигурява питейната вода в село Червен

Приключи проектът за осигуряване на питейна вода в асеновградското село Червен.  Новото съоръжение вече е разположено в землището на село Долнолслав.  Преди дни беше монтирана помпата за добив на водата и изпращането ѝ към водохранилището на Червен. Оттам, гравитачно, ще се спуска по водопровода към жилищните сгради.  Следващата стъпка е..

публикувано на 13.08.25 в 10:33

Променят заради ремонтa движението по бул. "Васил Априлов"

Временна организация на движение се въвежда от днес по западното платно на бул. „Васил Априлов“ заради ремонта в участъка между кръстовището с бул. „Шести септември“ и моста над река Марица.  Реконструкцията на източното платно налага спирането на движението към подхода за слизане от западната част на бул. „Васил Априлов“ към  бул. „Марица - юг“...

публикувано на 13.08.25 в 08:06

Пловдивска област иска помощ от МЗХ за шарката по животните

Продължават усилията на ветеринарните власти за овладяване разпространението на шарката по овцете и козите на територията на Пловдивска област. В рамките на седмицата са констатирани само две нови огнища, но вземането на проби продължава, защото всеки ден постъпват нови сигнали от собственици на животновъдни обекти за заразени  стада. Това стана ясно..

обновено на 12.08.25 в 19:31