Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветници питат кмета защо се бавят обезщетения за отчуждени имоти

| обновено на 21.02.25 в 09:56

Съветниците  от ПП-ДБ Николай Гюров и Владимир Славенски отправят питане до пловдивския кмет защо десетки собственици на отчуждени имоти в Пловдив чакат повече от 25 години, без да получат полагащите им се по закон гаражи като обезщетение. Според тях причината за това е липсата на яснота и официален списък с правоимащи лица, както и отсъствието на необходимите обекти в Годишната програма на общината за управление на общинската собственост.

Николай Гюров и Владимир Славенски припомнят, че отчуждителните процедури са извършени по реда на вече отменения Закон за териториално и селищно устройство. Съгласно действащите разпоредби на Закона за устройство на територията , когато правоимащите следва да бъдат обезщетени с жилище или друг обект, отчуждаващият орган е длъжен да утвърди списък с ред за избор.

 Въпреки това, в Пловдив този ангажимент не е изпълнен вече над четвърт век.От ПП-ДБ питат още каква е причината в Годишната програма за управление на общинската собственост да не фигурират гаражи, предвидени за обезщетяване. 

Интересуват се също и от броя на останалите видове имоти, с които общината следва да обезщети собственици на отчуждени имоти, както и от това колко от тях са предвидени за предоставяне през 2025 г.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Втори ден Асеновград е без вода заради поредни аварии

Асеновград и днес остава без вода в кварталите „Изток“, „Запад“ и Централната част на града.  Причина за безводието е нова авария на н а порен водопровод на ул. „Орфей“ – съобщават от ВиК.  От ведомството уточняват, че по аварията се работи, но няма прогноза кога ще се пусне водата. Това е четвърта авария в града за 24 часа. Припомням, че..

обновено на 05.11.25 в 08:22

Община Марица и топексперт провеждат кибермисия в училищата

Община Марица стартира кампания за всички ученици заедно с международния експерт по киберсигурност и киберпревенция проф. д.н. Илин Савов.  Инициативата се организира по идея на кмета на общината Димитър Иванов и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Целта е да изгради у младите хора осъзнатост,..

публикувано на 05.11.25 в 08:21

Ограничават движението по АМ "Тракия" край Цалапица

Днес (5 ноември) временно ще бъде ограничено движението от 99-и километър до километър 100 на АМ "Тракия" край Цалапица. Това съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). В този участък до 18:00 ч. ще се подменят ограничителни системи в средната разделителна ивица и трафикът в изпреварващите ленти в посока Бургас и София поетапно ще..

публикувано на 05.11.25 в 07:54

Започна изграждането на Айс парк - Пловдив

На Централния площад започна изграждането на Айс парк - Пловдив. Атракционът е разположен на площ от 5 350 кв. м, от които 3 000 кв. м са ледено поле, включващо голяма основна пързалка и ледени алеи. Техниката пристига от Австрия с 20 камиона. Разтоварването и подготвителните работи ще отнемат 5 дни, след което ще стартират същинското..

обновено на 05.11.25 в 07:07

Асеновград остава без вода, възникнаха нови аварии

Усложни се обстановката в Асеновград. Почти цял ден градът е без вода, а тази вечер, след обработката на първоначалната авария на помпена станция Лаково, в непосредствена близост е възникнала нова. Работата на екипите на ВиК продължава, но няма прогноза кога ще се пусне водата. Припомняме, че две аварии на довеждащи водопроводи - едната от през..

обновено на 05.11.25 в 06:16