Вулджев изтъкна, че дефицитът е концентриран най-вече в разходната част на бюджета, защото в последните години държавата има добри данъчни постъпления, но разходите растат извън контрол. По думите му бюджетът, предложен от редовното правителство е много сходен с този, предложен от служебния кабинет "Главчев".
"Разликите са съвсем козметични, а ако има по-съществени разлики те будят съмнение. Например новото правителство очаква приходите от ДДС да се покачат с една трета, отколкото миналата година. Това би било исторически растеж, който не знам как може да бъде обоснован и самите те не дават обосновка откъде ще дойдат тези пари. При това огромно увеличение от 6 милиарда лева, което се планира, остават едни 4 милиарда повишени приходи от ДДС, които по никакъв начин нито прогнозираният икономически растеж, нито мерките на правителството, могат да обяснят как ще дойдат. Това не е обяснено и ако остане така, крие риск, като там се притеснявам от неизпълнение", коментира икономистът.
Според него при такава голяма сума, дори и малко неизпълнение от 1-2 милиарда в тази категория би довело до това дефицитът да е над 3% от брутния вътрешен продукт (БВП). По думите му това ще доведе до голям проблем при приемането ни в еврозоната.
Вулджев посочи, че през последните години се неглижира трупането на структурни дефицити в бюджета, като се правят цит.: "счетоводни еквилибристики и стъкмистики, за да се пренесе дефицитът в бюджета за следващата година". Според икономиста това се прави през последните години от 2022 насам. Той даде пример, с третото тримесечие на миналата година, когато последните данни, публикувани от Евростат за дефицита показват, че България има най-голям бюджетен дефицит в целия Европейския съюз (ЕС).
"Когато дори в едно тримесечие имаш най-големия дефицит в целия ЕС, очевидно имаш някакъв проблем с бюджета. И за съжаление според мен тоя проблем не се адресира адекватно. Парите за заплати и доходи, не са толкова много, колкото си мислим, в момента трябва да се осъзнава, че тези пари идват изцяло в дълг. Самото правителство прогнозира до 2028 година съотношението на държавен дълг с ДДС да се вдигне с 10% - от 25% на 35%. Така че хората трябва да са наясно, че всяко повишение на заплати в публичния сектор се прави със заеми, които някой ще трябва да плаща", подчерта Вулджев. И добави, че е скептичен за 3-процентния дефицит, планиран в Бюджет 2025.
По отношение на вчерашния бойкот икономистът смята, че е нормално той да не е бил толкова масово спазван, колкото първия, защото е трудно да се поддържа в дългосрочен план такава потребителска кампания. По думите му обаче първият бойкот е дал много ясен знак на хранителните вериги. Според него е добре българинът да има по-активна потребителска култура.
Георги Вулджев посочи, че в България вече има градове, в които стандартът е централноевропейски, но припомни, че по-голямата част от страната все още не е на това ниво и инфлацията, която потребителите виждат, се усеща много остро.
"Според мен тук има структурен проблем на пазара. КЗК през годините е правила проверки, и засега не е установено някакво картелно споразумение. Но има и други структурни проблеми през годините от страна на производителите, които се оплакват, че са в по-уязвима преговорна позиция спрямо големите търговски вериги и това трябва да се анализира по-подробно от повечето институции. В парламента трябва да помислят как този структурен проблем може да бъде решен", коментира икономистът.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..