Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов.
Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно заведение след дипломирането си, може до някъде да бъде ефективна, но като цяло не решава проблемите и само ще ги замаскира. Той смята, че това ще даде временен резултат.
"Има и доста фактори, които е добре да бъдат изяснени преди да се предприемат такива мерки. Например на какъв принцип ще бъдат селектирани тези студенти. Става въпрос за конкретен процент от студентите, а не за всички, които са държавна поръчка, да бъдат обвързани с такъв договор и въпросът е на какъв принцип те ще бъдат селектирани и съответно кои лечебни заведения ще бъдат включени. Както и как ще бъдат разпределени тези студенти. Друг е въпросът във връзка с условията на работа както и възнаграждението, което ще получат, ако евентуално бъдат включени в тази програма и дали това донякъде ще им гарантира място за специализация или по-скоро се цели попълването на липсващи кадри на завършването на следващият випуск", коментира Беделов.
Бъдещият медик допълни, че все още няма изяснени критерии за осъществяването на програмата и студентите активно биха се включили в тази инициатива. По думите му в идеята има перспектива и по някакъв начин да облекчи системата на здравеопазване както и както и да осигури на студентите адекватни условия за работа.
Повече може да чуете от интервюто с Али Беделов, което е в прикачения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..