Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е мълчаливото мнозинство да реагира срещу насилието

Иван Игов
Снимка: БГНЕС

Агресията в юношеската възраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в училище или  т.нар. булинг.  Страшно е, защото този тормоз вече се утвърждава като модел на личността и на поведението на децата насилници. А от друга страна мачка и се отразява психически на децата, които са жертва на такъв тормоз. И възрастните трябва да задължително да реагират, коментира в интервю за Радио Пловдив психологът Иван Игов в днешния Световен ден срещу тормоза в училище. 



Отделни училища в Пловдив отбелязват всяка година този ден. Инициативата в последната среда на феруари е започнала в Канада преди повече от 10 години. Сързва се дете от бедно семейство, което нямало какво да облече за училище и тръгнало с розово поло на  сестра си.  Това предизвиква тормоз и нападки срещу детето. На другия ден  приятели, с помощта на родителите му,  събират пари и купуват розови фланелки за целия клас, за да покажат солидарност. 


Това е начинът за справяне с тормоза в училище. Тези, които проявяват насилие са двама-трима. И те трябва да разберат, че мнозинството е против тях.  Когато накараме така нареченото мълчаливо мнозинство да се обади и да вземе отношение, насилниците ще видят, че са малцинство и техният модел не работи. Всъщност това се отнася и за цялото ни общество като възрастни. Ако мълчаливото мнозинство продължи да  мълчи, но насилниците ще продължат, каза Игов.


Жалко е, че не се справяме. Обикновено реагираме спрямо децата насилници с насилие и така им показваме как точно се прави това, което те правят.  И в края на краищата си отглеждаме следващо поколение насилници, отбеляза още психологът Иван Игов като допълни, че има много голямо закъсение в тази насока и е крайно време да се работи по правилния начин, тъй като всеки ден има случаи на агресия по пътищата, насилие в семейството и тормоз в училищата. 



Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28