Паметникът на освободителите на Бунраджика е открит през 1881 година. Проектът е дело на архитект Вокар. Днес до него ще се изкачат с шествие на свободата стотици пловдивчани, които почитат паметта на загиналите за свободата на България.
„Строителството на паметника на освободителите започва през 1880 година и е открит през 1881 година. Тогава се възприема и традицията този празник да се чества именно на този паметник. Идеята за него е на архитект Вокар, който е от Цариград. Той е един от 11 такива паметника, които имаме в страната. Те са идентични - изградени са от гранитни блокове, отгоре има кръст, а в подножието на кръста имаме герба на Руската империя. От всички страни на паметника са изписани имената на полковете, които са участвали в битките“, разказа в интервю за предаването „Точно днес“ главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“.
Паметникът в Пловдив е първи в страната, който е посветен на освободителите. По негов образец се правят паметниците в Плевен, на Шипка, край Полски Тръмбеш, а също и останалите, общо 11.
„Идеята за паметник на освободителите възниква още след създаването на българската държава, а целта е именно на тези места, където са се водили сраженията за нашето освобождение, да бъдат почетени. И загиналите войници, които са оставили костите си там, също да бъдат почетени. Част парите за този паметник са дадени от Община Пловдив, а другата част е от дарения на пловивчани. Това освен форма на благодарност към самата руска армия, е и форма на почитане на паметта на българските опълченци, които също участват в руската армия, която минава по бойните полета и носи свободата на България. Това е и едно отношение на онези българи, които са били вярващи и са искали да почетат паметта на онези, които са загинали за свободата. Както знаем и от Евангелието, няма по-голяма добрина от тази да дадеш живота си за своя брат. А руските войници са дошли тук именно с тази мисъл, тук не коментираме външно-политическите цели на Руската империя, а коментираме самата жертвоготовност на руския войник“, каза главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към ПУ „Паисий Хилендарски“.
Паметникът се появява не случайно първо в Пловдив, отбелязва историкът.
„По оново време пловдивчани, които трябва да се справят с тежките решения на Берлинския конгрес, решават, че трябва да дадат пример и да поведат цялостната идея за общобългарско обединение. Затова започват с издигането на паметта за освобождението, което да доведе до издигане до издигането на един силен патриотичен дух за да се стигне до крайната цел“, отбеляза Сауил Шивачев.
Младият историк е категоричен, че 3 март е важна дата за България, защото ние най-накрая успяваме да се освободим, да създадем своя държава и да се появим на картата на Европа, и да започнем да ковем бъдещето си като свободни и равноправни граждани.
„Не знам днес до колко разбираме нашите предци от преди 147 години, за да можем да кажем. Свободата днес я изразяваме чрез наше собствено разбиране, което понякога се изражда в свободия, а не в свобода, в прекрачване дори на установените закони. По-скоро трябва да мислив върху това, че човек е свободен, когато спазва всички правила, които са установени. И тогава и държавата се развива добре“, каза още главен асистент доктор Самуил Шивачев.
Цялото интервю с главен асистент доктор Самуил Шивачев можете да чуете в звуковия файл.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..