Паметникът на освободителите на Бунраджика е открит през 1881 година. Проектът е дело на архитект Вокар. Днес до него ще се изкачат с шествие на свободата стотици пловдивчани, които почитат паметта на загиналите за свободата на България.
„Строителството на паметника на освободителите започва през 1880 година и е открит през 1881 година. Тогава се възприема и традицията този празник да се чества именно на този паметник. Идеята за него е на архитект Вокар, който е от Цариград. Той е един от 11 такива паметника, които имаме в страната. Те са идентични - изградени са от гранитни блокове, отгоре има кръст, а в подножието на кръста имаме герба на Руската империя. От всички страни на паметника са изписани имената на полковете, които са участвали в битките“, разказа в интервю за предаването „Точно днес“ главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“.
Паметникът в Пловдив е първи в страната, който е посветен на освободителите. По негов образец се правят паметниците в Плевен, на Шипка, край Полски Тръмбеш, а също и останалите, общо 11.
„Идеята за паметник на освободителите възниква още след създаването на българската държава, а целта е именно на тези места, където са се водили сраженията за нашето освобождение, да бъдат почетени. И загиналите войници, които са оставили костите си там, също да бъдат почетени. Част парите за този паметник са дадени от Община Пловдив, а другата част е от дарения на пловивчани. Това освен форма на благодарност към самата руска армия, е и форма на почитане на паметта на българските опълченци, които също участват в руската армия, която минава по бойните полета и носи свободата на България. Това е и едно отношение на онези българи, които са били вярващи и са искали да почетат паметта на онези, които са загинали за свободата. Както знаем и от Евангелието, няма по-голяма добрина от тази да дадеш живота си за своя брат. А руските войници са дошли тук именно с тази мисъл, тук не коментираме външно-политическите цели на Руската империя, а коментираме самата жертвоготовност на руския войник“, каза главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към ПУ „Паисий Хилендарски“.
Паметникът се появява не случайно първо в Пловдив, отбелязва историкът.
„По оново време пловдивчани, които трябва да се справят с тежките решения на Берлинския конгрес, решават, че трябва да дадат пример и да поведат цялостната идея за общобългарско обединение. Затова започват с издигането на паметта за освобождението, което да доведе до издигане до издигането на един силен патриотичен дух за да се стигне до крайната цел“, отбеляза Сауил Шивачев.
Младият историк е категоричен, че 3 март е важна дата за България, защото ние най-накрая успяваме да се освободим, да създадем своя държава и да се появим на картата на Европа, и да започнем да ковем бъдещето си като свободни и равноправни граждани.
„Не знам днес до колко разбираме нашите предци от преди 147 години, за да можем да кажем. Свободата днес я изразяваме чрез наше собствено разбиране, което понякога се изражда в свободия, а не в свобода, в прекрачване дори на установените закони. По-скоро трябва да мислив върху това, че човек е свободен, когато спазва всички правила, които са установени. И тогава и държавата се развива добре“, каза още главен асистент доктор Самуил Шивачев.
Цялото интервю с главен асистент доктор Самуил Шивачев можете да чуете в звуковия файл.
Винаги намираме нещо ново в събитията, свързани с Априлското въстание и не можем да кажем, че има събитие, което да е изцяло изследвано и да се знае всичко, каза в интервю за Радио Пловдив главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Историкът подчерта, че събитията отпреди..
На 1 май, когато се отбелязват 149 години от избухването на Априлското въстание, учениците от ОУ „Васил Петлешков“ почитат паметта и на своя патрон – революционера Васил Петлешков. Радио Пловдив гостува в един час по история в учебното заведение. Посрещна ни директорката на училището Йорданка Начева, която подчерта, че тази година се..
Пловдив е на шесто място по размер на заплати в страната и въпреки икономическия растеж възнагражденията не се увеличават. Причините са свързани с наличието на картел при някои от предприятията и глада за работна ръка, коментира председателят на КНСБ в Пловдив и областта Боян Бойкински. Данните на Националния статистически институт за..
На 1 май град и община Първомай също празнуват. Тази година се навършват 80 години от преименуването на града, така че празникът е още по-тържествен. Днес традиционно ще бъдат наградени със Знака на града и диплом заслужили граждани и фирми и ще бъде запален огънят на Майските празници в общината, които продължават цял месец. "За нас..
Веселин Костов е основател и председател на „Браво Пловдив“ и според него признанието на Борисов, че е наредил освобождаването на Ерол Садъков, за да се дистинцира местната власт от всички, за които има съмнения, че се свързани с контрабанда, е популизъм, "който прикрива доста други неща". Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от..