В проекта си „Частица от река“ Весела Ножарова, която е тазгодишният куратор на Националните есенни изложби, залага на палитра от различни визуални изкуства. Поканила е 14 автори от различни възрастови групи - Антони Райжеков, Борислава Бербенко, Боряна Росса, Велизар Димчев, Калин Серапионов, Калина Димитрова, Миряна Тодорова, Надежда Олег Ляхова, Невена Екимова, Ния Ценкова, Правдолюб Иванов, Сияна Шишкова, Стела Василева и Стоян Дечев.
Проектът на Ножарова е бил най-балансиран, разчупен и весеобхватен, обясни Донка Налбантова, която беше председател на журито, избрало победителя: "Зрителите ще могат да видят интересни пърформънси, фотографии, ще се показват случващи се неща пред самата публика. Всички те са в контекста на идеята за реката и усещането за присъствието за човека, вдъхновител на проекта - Георги Божилов –Слона. Ще има керамични произведения на изкуството в къща Мексиканска графика".
Стойността на проекта на Весела Ножарова е 40 000 лева. Конкурс за избор на куратор на Националните есенни изложби не е бил провеждан от 12 години насам. През 2013 г. регламентът на формата беше реформиеан и проф. Галина Лардева беше назначена за постоянен артитситчен директор на форума. От тази година обаче общината реши да се върне към избирането на куратор чрез конкурс.
Журито, което избра победителя, беше 7-членно. Идеята е по този начин да се даде възможност за разнообразяване и обогатяване на събитието с различни гледни точки, различни селекции, творби, имена и теми, подчерта зам.-кметът Пламен Панов. "Това е нещо много специално за Пловдив. Есенните изложби съществуват от 1967 година и са форум, който през годините се е развивал успешно и вярвам, че ще продължи да се развива".
Националните есенни изложби се провеждат от 55 години насам. За начало на инициативата се приема организираната от Атанас Кръстев изложба с акварели на Георги Божилов – Слона.
Община Пловдив обяви и още един конкурс за избор на куратор за изложба в галерия Капана. Кандидатите ще трябва да представят концепция за изложба с фокус на пловдивски художници, оставили ярка следа в българското изобразително изкуство и в духовния живот на Пловдив. Предвиденият бюджет за реализацията на проекта е 40 000 лева и ще бъде реализиран в края на годината. Кандидатури могат да се подават до края на март.
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..