В програма "Точно днес" на Радио Пловдив историкът доц. д-р Тодор Радев от Пловдивския университет припомня факти, история и подвиг - за Освобождението ни. Спират ли гласовете да сменим датата 3 март и да си изберем друга за Национален празник?
Доц. Радев счита, че винаги трябва да се връщаме в нашата памет към великите дела на нашите предци.
Историческите примери са най-силното нещо за една национална култура, смята д-р Радев. По думите му днес трябва да се съобразяваме с нашите предци, живели по онова време през XIX век, и споровете за това как да наричаме онези пет века са прекратени сред историците.
"Дали ще ги наричаме османско иго, турско робство или ярем, това е понятието, което една нация създава за себе си, в условията на бездържавие, но нация развиваща силен освободителен национализъм", каза историкът.
Той допълни: "Освобождението е един финален акорд на българския възрожденски национализъм в съзвучие с политиката на Русия по Източния въпрос. Опълчението на Шипка не се състои само от българската част има и руски и украински дружини. Това е съвместен подвиг на тези велики дейци в тази невероятна битка. Трети март се свързва и с името на граф Игнатиев. Истинските историци винаги изтъкват, че точно той е бил убеден, че Санстефанските граници са били защитими. Точно те са пропити с кръвта на българите и националния дух за няколковековна съпротива."
"Войните никога не са съвсем добри, в тях се лее кръв, между войната и мира не може да има знак за равенство. Руско-турската война е най- справедливата през XIX век", каза доц. Радев. Той смята, че руският император Александър II тогава променя идеята си да се върви от дипломация към Освободителна война, благодарение на натиска от руските славянски комитети, и на печатаното в пресата - за защита на православието и славянството.
"Тази война не би била факт без нашето Априлско въстание", смята д-р Радев. "Европейските велики сили - Англия и Австро-Унгария разпокъсаха България след Берлинския конгрес", напомни историкът.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..